Ustawa dla offshore po pierwszym czytaniu

Ustawa dla offshore po pierwszym czytaniu
Kancelaria Sejmu RP

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych wczoraj przyjęła w pierwszym czytaniu przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Sejmowa komisja ds. energii przyjęła projekt ustawy dla morskiej energetyki wiatrowej jednogłośnie. Zgłoszono jedynie drobne poprawki. To otwiera drogę do szybkiego uchwalenia regulacji dla inwestorów planujących budowę morskich farm wiatrowych, wśród których są m.in. PGE i Orsted, Orlen, Polenergia wraz z Equinorem czy RWE.

Szybkie procedowanie tej ustawy w parlamencie jest potrzebne, aby nasz kraj zdążył z przyznaniem gwarancji sprzedaży energii dla pierwszych projektów do połowy 2021 r. Do tego czasu Polska może skorzystać z uproszczonej ścieżki, nieuwzględniającej mechanizmu aukcyjnego, aby przyznać wsparcie w formie aż 25-letnich kontraktów różnicowych dla pięciu najbardziej zaawansowanych projektów, których łączna moc jest szacowana na 5,9 GW.

REKLAMA

W drugiej fazie, w której zostanie już wprowadzony mechanizm konkurencyjny, planuje się przeprowadzenie aukcji dla kolejnych projektów. Inwestorzy, którzy zgłoszą w tych aukcjach najniższe ceny, otrzymają wsparcie również w formie kontraktów różnicowych. Te aukcje mają się odbyć w roku 2025 i 2027.

REKLAMA

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że budowa pierwszych farm wiatrowych na morzu rozpocznie się w roku 2024. Do 2040 roku mamy mieć według resortu klimatu w polskiej części Morza Bałtyckiego farmy wiatrowe o łącznej mocy 11 GW. Według Komisji Europejskiej na całym Bałtyku mogą powstać docelowo farmy wiatrowe o łącznej mocy nawet 92 GW.

Resort klimatu szacuje, że inwestycje w morskie farmy wiatrowe w naszej części Bałtyku osiągną wartość 130 mld złotych, a dzięki nim w naszej gospodarce powstanie około 77 tys. miejsc pracy.

Jednocześnie rząd chce zadbać o maksymalny udział w tych inwestycjach polskich przedsiębiorstw. Pełnomocnik ds. offshore w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zbigniew Gryglas, zapewnia, że w początkowej fazie inwestycji możliwe będzie osiągnięcie tzw. local content na poziomie 50 proc. i później ta wartość będzie rosła.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.