Jest zgoda na gigantyczną farmę wiatrową

Jest zgoda na gigantyczną farmę wiatrową
Orsted

W ostatnim możliwym dniu na sfinalizowanie całej procedury brytyjskie władze wydały zgodę na budowę morskiej farmy wiatrowej, która będzie drugim największym na świecie tego rodzaju obiektem. Inwestycja została zatwierdzona wbrew obiekcjom, które zgłaszało Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Chodzi o projekt Hornsea Three, tóry na Morzu Północnym, na obszarze 696 km2, chce zrealizować duńska grupa energetyczna Orsted. Duńczycy nabyli prawa do wykorzystania tego obszaru pod budowę morskich farm wiatrowych w 2015 roku, a trzy lata później wystąpili o zgodę na budowę dla trzeciego, największego etapu. 

Moc farmy wiatrowej Hornsea Three wyniesie 2,4 GW i ma ona produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 2 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Inwestycja została zatwierdzona przez brytyjski rząd mimo zastrzeżeń zgłaszanych przez Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, którego zdaniem prace związane z budową infrastruktury dla tej farmy wiatrowej wpłyną negatywnie na siedliska ptaków znajdujące się na chronionym odcinku wybrzeża Yorkshire. 

Duńczycy, którzy są największym na świecie inwestorem w morskiej energetyce wiatrowej, zbudowali już u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmę wiatrową Hornsea One i są w trakcie realizacji projektu Hornsea Two.

Morska farma wiatrowa Hornsea One została wybudowana przez duński Orsted w brytyjskiej części Morza Północnego, w odległości ponad 120 km od wybrzeży Yorkshire.

Moc farmy wiatrowej Hornsea One wynosi 1,218 GW i składają się na nią 174 turbiny rozmieszczone na obszarze aż 407 km2. Jest to obecnie największa na świecie morska farma wiatrowa. 

Natomiast we wrześniu 2020 r. w sąsiedztwie Hornsea One duński koncern rozpoczął budowę jeszcze większej farmy wiatrowej – Hornsea Two o docelowej mocy 1,386 GW. W najbliższych tygodniach na miejscu inwestycji ma się rozpocząć montaż pierwszych ze 165 fundamentów, które będą instalowane przez firmę DEME w odległości minimum 90 km od brzegu.

REKLAMA

W skład farmy wiatrowej Hornsea Two wejdą turbiny o jednostkowej mocy 8,4 MW, których wysokość w najwyższym punkcie, wraz z łopatami, wyniesie 204 metry ponad poziomem morza i w których zostaną zastosowane łopaty o długości 82 metry dostarczone przez Siemens Gamesa z fabryki w brytyjskim porcie w Hull.

Cała inwestycja ma być gotowa w 2022 roku i będzie to wówczas największa na świecie morska farma wiatrowa pod względem zainstalowanej mocy (pod względem ilości turbin nadal największa będzie Hornsea One).

Po uruchomieniu Hornsea Three powinna być drugą największą na świecie morską farmą wiatrową. Większa będzie tylko farma wiatrowa Dogger Bank, którą w latach 2023-2026 ma zbudować konsorcjum firm Equinor, SSE Renewables i Eni.

Ten projekt będzie się składał z trzech etapów, w każdym powstaną elektrownie wiatrowe o mocy po 1,2 GW. W pierwszym etapie mają zostać zastosowane największe na świecie turbiny wiatrowe GE o jednostkowej mocy 13 MW. Dla etapu drugiego i trzeciego amerykański producent ma dostarczyć turbiny o mocy zwiększonej do 14 MW.

Dla pierwszego etapu zagwarantowano przychody ze sprzedaży energii wynoszące 39,65 funtów/MWh, czyli poniżej 200 zł/MWh. Natomiast w przypadku dwóch pozostałych etapów zabezpieczono cenę 41,61 funtów/MWh.

Produkcja z każdego z trzech etapów Dogger Bank wyniesie 6 TWh. Generacja z całego projektu ma pokryć około 5 proc. zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe część energii z Dogger Bank będzie kupować Orsted. Zgodnie z umową zawartą z Equinorem Duńczycy kupią przez 15 lat energię z wiatraków o mocy 960 MW wchodzących w skład dwóch pierwszych etapów tej inwestycji. Orsted ma handlować energią produkowaną na Dogger Bank na rynku spot.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.