Nowe wieże GE pozwolą budować farmy wiatrowe w miejscach dotąd nieopłacalnych

Nowe wieże GE pozwolą budować farmy wiatrowe w miejscach dotąd nieopłacalnych
Imágenes de Iberdrola flickr cc-by-2.0

{więcej}Inżynierowie GE stworzyli wieżę dla turbin wiatrowych, której wysokość to niemal 140 metrów. Pozwoli to budować farmy wiatrowe w miejscach o słabszych warunkach wiatrowych.

Tradycyjne wieże turbin wiatrowych mają kształt stalowych rur. Nowa koncepcja opracowana przez inżynierów GE zakłada wykorzystanie stalowych kratownic otulonych warstwą włókna szklanego. Dźwigary kratowe mogą być przewożone w kontenerach i składane w miejscu ostatecznego przeznaczenia.


Nowa wieża turbiny wiatrowej. Źródło: GE

REKLAMA

Prototyp wieży powstał w ośrodku testów GE w Tehachapi w Kalifornii. Na jej szczycie zainstalowano wirnik o średnicy około 120 metrów oraz nową turbinę o mocy 2,75 megawatów. Wieża składa się z pięciu filarów, dzięki czemu charakteryzuje się szerszą podstawą i lepszą stabilnością niż tradycyjne wieże rurowe. Osłona z włókna szklanego chroni wieżę przed działaniem czynników atmosferycznych i jest równie wytrzymała jak pozostałe elementy konstrukcji.

REKLAMA


Nowa wieża turbiny wiatrowej: stalowe kratownice osłonięte warstwą włókna szklanego.
Źródło: GE

– Dzięki wieży o przestrzennej konstrukcji kratowej farmy wiatrowe będą mogły powstawać w nowych lokalizacjach, przyczyniając się do dalszego rozwoju energetyki wiatrowej. Jest to kolejny krok w kierunku budowy coraz wyższych wież, przekraczających nawet 150 metrów – mówi Cliff Harris, szef europejskiego działu GE Renewable Energy.

GE zaangażowane jest w rozwój technologii wiatrowych od samego początku. W 1887 roku, Charles F. Brush zbudował w Cleveland w Ohio pierwszą turbinę wiatrową produkującą elektryczność. Gigantyczna konstrukcja ważyła 4 tony, miała prawie 20 metrów wysokości, 144 drewniane łopaty oraz długi ogon przypominający ogon komety. Turbina Brusha produkowała 12 kilowatów energii elektrycznej – dziś taką ilość prądu zużywają trzy amerykańskie gospodarstwa domowe. W późniejszym okresie firma Brusha połączyła się z GE.

Alicja Lewandowska, Grayling