EDPR zdobył finansowanie dla farm wiatrowych w Polsce

EDPR zdobył finansowanie dla farm wiatrowych w Polsce
EDPR

Grupa EDPR, która należy do najaktywniejszych inwestorów na polskim rynku wiatrowym, pozyskała finansowanie dla kolejnych inwestycji, które zostaną zrealizowane w naszym kraju.

EDPR podpisał kontrakt na finansowanie strukturalne dotyczące opracowania, budowy i eksploatacji sześciu farm wiatrowych w Polsce o łącznej mocy zainstalowanej 149,4 MW.

Banki wybrane do finansowania inwestycji w formule project finance to Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Banco Santander S.A./Santander Bank Polska i Caixabank S.A.

REKLAMA

Wiadomo, że zaangażowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego w finansowanie projektów EDPR zostanie zrealizowane w postaci pożyczki w wysokości 66 mln euro, które zostanie przyznane w sumie sześciu spółkom celowym. Dodatkowo zabezpieczenie ECA zapewni duńska agencja kredytów eksportowych EKF.

Projekty objęte finansowaniem znajdują się w czterech województwach w południowo-wschodniej, północno-zachodniej i północnej części kraju. Farmy wiatrowe Krasin i Kozłowo zlokalizowane są w województwie warmińsko-mazurskim, farmy Lichnowy i Chojnice znajdują się w województwie pomorskim, farma Piątkowo położona jest w województwie kujawsko-pomorskim, a farma Bogoria w województwie świętokrzyskim.

Inwestycje EDPR, które uzyskały finansowanie, posiadają gwarancje rozliczeń energii w systemie aukcyjnym w wyniku udziału w aukcjach przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki w latach 2018-19.

Wszystkie projekty są objęte umową sprzedaży zawartą z funduszem Mirova, która została ogłoszona pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Podano wówczas, że sprzedane zostanie sześć farm wiatrowych o mocy 149 MW, w tym 20 MW miało zostać oddane do użytku jeszcze w 2020 roku, a pozostała część była w budowie. Wartość tej transakcji ustalono na 303 mln euro.

REKLAMA

EDPR to czwarty co do wielkości producent energii odnawialnej na świecie i drugi – po PGE – największy inwestor na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej pod względem zrealizowanych projektów.

Na koniec trzeciego kwartału 2021 r. moc farm wiatrowych EDPR w Polsce wynosiła 556 MW, z czego 80 MW oddano do użytku w ubiegłym roku.

Przeciętny stopień wykorzystania mocy wszystkich polskich aktywów EDPR w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniósł 23 proc., co było wynikiem gorszym o 5 pkt proc. od osiągniętego w analogicznym okresie zeszłego roku.

W efekcie niższego tzw. load factor polskie elektrownie wiatrowe EDPR w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. wytworzyły 759 GWh energii elektrycznej, czyli o 2 proc. mniej niż przed rokiem.

Mimo to EDPR zarobił więcej na sprzedaży energii z farm wiatrowych w Polsce dzięki wyższej cenie. Wyniosła ona w pierwszych trzech kwartałach tego roku przeciętnie 81,1 EUR/MWh i była wyższa od średniej ceny z zeszłego roku (77,1 EUR/MWh).

Wkrótce moc polskich aktów EDPR powinna wyraźnie wzrosnąć. Na koniec września ub.r. w trakcie budowy w naszym kraju były instalacje o łącznej mocy 291 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.