Niemcy zwiększają cel dla offshore. 50 GW do 2035 roku

Niemcy zwiększają cel dla offshore. 50 GW do 2035 roku
fot. Reegan Fraser/Unsplash

Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu podpisało porozumienie z nadmorskimi krajami związkowymi i niemieckimi operatorami systemów przesyłowych. Celem jest zwiększenie zakładanego celu w morskiej energetyce wiatrowej (MEW). Niemcy chcą zainstalować w tej technologii 50 GW do 2035 roku.

Porozumienie Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK) zawarte zostało z nadmorskimi krajami związkowymi: Hamburgiem, Meklemburgią-Pomorzem Przednim, Dolną Saksonią i Szlezwik-Holsztynem oraz Bremą i Nadrenią Północną-Westfalią, a także z operatorami systemów przesyłowych: TenneT, 50Hertz i Amprion, którzy odpowiadają za przyłączenia do sieci morskich farm wiatrowych. Strony podpisały wspólny dokument w zeszłym tygodniu.

Nowelizacja niemieckiej ustawy o morskiej energetyce wiatrowej przewiduje minimalne cele ekspansji MEW na poziomach: 30 GW do 2030 roku, 40 GW do 2035, 70 GW do 2045. Jednak podpisane porozumienie zakłada, że od 2027 roku Berlin będzie w każdym roku ogłaszał przetargi na 4 GW mocy w energetyce wiatrowej na morzu. Pozwoli to na osiągnięcie do 2035 roku 50 GW mocy zainstalowanej w MEW.

REKLAMA

Obszary dla projektów MEW w Niemczech mają być wyznaczane zarówno na Morzu Północnym, jak na Bałtyku. Obecnie zdecydowana większość turbin wiatrowych działa na Morzu Północnym przy zachodnim wybrzeżu Niemiec (około 6,7 GW). W niemieckiej części Morza Bałtyckiego zainstalowano dotychczas 1,1 GW mocy w farmach wiatrowych.

Potencjał na 10 razy więcej energii z morskich farm wiatrowych

REKLAMA

Obecnie w Niemczech działają morskie turbiny wiatrowe o łącznej mocy 7,8 GW. W pierwszym półroczu br. wygenerowały one 12 TWh energii elektrycznej. W całym 2021 roku morskie farmy wiatrowe dostarczyły w Niemczech ponad 24 TWh energii.

Instytut Fraunhofer IWES szacuje na podstawie swoich badań, że Niemcy mają potencjał zwiększenia mocy w MEW nawet do 81,6 GW, co przekracza cel rządu federalnego (70 GW do 2045 roku). Pełna realizacja tego potencjału pozwoliłaby na wygenerowanie, według szacunków Fraunhofera, do 292,1 TWh energii wiatrowej rocznie.

Badanie Fraunhofer IWES zostało przeprowadzone na zlecenie Federalnego Stowarzyszenia Operatorów Farm Wiatrowych Offshore (BWO) oraz Federalnego Stowarzyszenia Przemysłu Energetycznego i Wodnego (BDEW).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.