OX2 zbuduje ogromne morskie farmy wiatrowe

OX2 zbuduje ogromne morskie farmy wiatrowe
fot. OX2

Szwedzka spółka OX2 włączyła do portfela projektów morskich farm wiatrowych projekt Tyrsky w Zatoce Botnickiej o planowanej mocy zainstalowanej 1,4 GW. Ostatnio spółka uzyskała także wstępne pozwolenie na realizację morskiej instalacji Galatea-Galene o mocy 1,7 GW w cieśninie Kattegatt w Szwecji.

Morska farma wiatrowa Tyrsky w Zatoce Botnickiej, w fińskiej strefie ekonomicznej, ma osiągnąć całkowitą moc zainstalowaną 1,4 GW. W zeszłym roku spółka OX2 otrzymała pozwolenie od fińskiego rządu na przeprowadzenie badań związanych z tą inwestycją, teraz planuje wykonanie oceny oddziaływania na środowisko (EIA).

Farma wiatrowa będzie zlokalizowana na obszarze położonym na południowy zachód od Vaasa, około 30 km na północny zachód od Kaskinen. Składać się będzie z około 100 turbin, a jej roczna produkcja szacowana jest na 6 TWh energii.

REKLAMA

Wielka zmiana w kierunku wodoru, przemysłu wolnego od paliw kopalnych i ogólnej elektryfikacji wymaga ogromnych ilości energii odnawialnej. Morskie farmy wiatrowe są najszybszym i najbardziej opłacalnym sposobem produkcji energii elektrycznej na dużą skalę. Z przyjemnością ogłaszam, że włączyliśmy kolejny projekt do naszego portfolio wielkich projektów – powiedział Paul Stormoen, CEO OX2.

Według OX2 farma wiatrowa mogłaby zacząć działać około 2030 roku.

Właściciel Ikei znów inwestuje w energetykę wiatrową

W ostatnim czasie rada administracyjna Halland w Szwecji zdecydowała, że w szwedzkiej strefie ekonomicznej może być realizowany projekt offshore Galatea-Galene. Deweloperem jest spółka OX2, a inwestorem – Ingka Investments, spółka należąca do Grupy Ingka, właściciela sieci Ikea.

REKLAMA

Morska farma wiatrowa ma powstać w cieśninie Kattegatt i będzie się składać z dwóch podobszarów położonych około 25 km od miast Falkenberg i Varberg. Ich łączna moc zainstalowana wynieść ma 1,7 GW.

Projekt musi jeszcze uzyskać ostateczne pozwolenie na szczeblu marynarki wojennej i szwedzkiego rządu. Jak informuje OX2, siły zbrojne Szwecji nie mają zastrzeżeń do północnej części farmy wiatrowej, natomiast trwa jeszcze dyskusja dotycząca jego południowej części.

Cieszymy się na realizację Galatea-Galene razem z OX2. Dzięki szybkiemu procesowi wydawania pozwoleń farma wiatrowa mogłaby produkować energię elektryczną przed 2030 rokiem – powiedział Frederik de Jong, szef inwestycji w energię odnawialną w Ingka Investments.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.