Polenergia uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce

Polenergia uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce
fot. Polenergia

Farma wiatrową Dębsk ma moc zainstalowaną 121 MW. Jest największą lądowa inwestycją OZE w historii Polenergii. Na instalację składa się 55 turbin Vestas V110.

Farma wiatrowa (FW) Dębsk to 11. lądowa elektrownia wiatrowa Polenergii. Składa się z 55 turbin typu V110-2,2 o łącznej mocy 121 MW. Turbiny wiatrowe postawione są na terenie dwóch gmin: 15 z nich znajduje się w gminie Kuczbork-Osada, a pozostałe 40 – w gminie Żuromin. Gondola wiatraka zamontowana jest na wysokości 120 m, a średnica łopat wiatraka to 110 m, co łącznie daje wysokość turbiny 175 m.

Szacowana roczna produkcja FW Dębsk ma wynieść około 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 183 tys. gospodarstw domowych. Jak informuje Polenergia, oznacza to, że wszyscy mieszkańcy powiatów: ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego oraz żuromińskiego w całości mogą być zasilani czystą energią z wiatru.

REKLAMA

Rozpoczęcie budowy największej w historii Polenergii inwestycji nastąpiło w połowie 2020 roku w zaledwie osiem tygodni od chwili ogłoszenia nowej strategii grupy. Trudne czasy związane z pandemią, niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne ani na moment nie wpłynęły na realizację tego projektu – mówi Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii.

Z dumą dopisujemy FW Dębsk do aktywnych projektów i skokowo zwiększamy nasze zielone moce wytwórcze, co czyni Polenergię liderem nowej energetyki. Rozumiemy ją jako system innowacyjnych rozwiązań, których fundamentem są zaawansowane technologicznie zeroemisyjne źródła energii oraz innowacyjne produkty tworzone zgodnie z rozwijanym przez nas standardem Energia 2051 – wyjaśnia Michalski.

W 2019 roku FW Dębsk uzyskała gwarantowane wsparcie w postaci kontraktu różnicowego dla części produkcji w ramach systemu aukcyjnego, które ma wpłynąć na optymalizację jej rentowności.

Kto za tym stoi

Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od chwili uruchomienia FW Dębsk jest Vestas. Za wykonanie kompleksowych robót budowlanych związanych z fundamentami pod turbiny wiatrowe, przystosowaniem dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacją istniejących dróg, budową dróg serwisowych oraz platform montażowych odpowiadało konsorcjum spółek Onde i Erbud.

REKLAMA

Prace montażowo-elektroenergetyczne i niezbędne roboty budowlane dla stacji abonenckiej 30/110 kV wraz z siecią kablową SN, WN i siecią światłowodową realizowało konsorcjum, w skład którego wchodziły spółki Electrum Concreo i Jarex. Usługę inżyniera kontraktu świadczyła firma J.S. Hamilton Consulting.

Budowa monitorowana była przez specjalistów z firmy Bioekspert odpowiedzialnych za nadzór przyrodniczy.

Efekty ekologiczne

Uruchomienie FW Dębsk pozwoli w ciągu roku uniknąć emisji do atmosfery zanieczyszczeń na poziomie nawet 318 tys. ton CO2, 299 ton SO2, 302 ton NOx, 106 ton CO oraz 18 ton pyłów. Umożliwi też ograniczenie zużycia węgla kamiennego o 168 tys. ton rocznie.

Farma Dębsk jest największą lądową instalacją OZE Polenergii. Łączny portfel aktywnych zielonych inwestycji spółki dzięki jej realizacji wzrasta aż o 35 proc. – do 472 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.