PGE i PEP wybrały wykonawców farm wiatrowych Lotnisko i Skurpie

PGE i PEP wybrały wykonawców farm wiatrowych Lotnisko i Skurpie
Justin Leonard, flickr cc

Spółki PGE Energia Odnawialna (PGE EO) i Polish Energy Partners (PEP) wybrały firmy, które wybudują dla nich farmy wiatrowe Lotnisko i Skurpie. Z kolei Energa wybrała potencjalnych wykonawców farmy wiatrowej Parsówek. 

PGE EO rozstrzygnęła przetarg na zaprojektowanie i budowę ogromnej farmy wiatrowej Lotnisko o mocy 90 MW, która powstanie w województwie pomorskim. Kontrakt w wysokości prawie 138 zł netto zrealizuje portugalska firma Candido Jose Rodrigues.

Pozostałe firmy, które zgłosiły się do przetargu, złożyły oferty warte odpowiednio 144,8 mln zł netto (Eltel Networks Olsztyn i Mega z Gdyni) oraz 184,48 mln zł netto (konsorcjum Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia, Erbud, Tele Fonika Kable). 

REKLAMA

Wcześniej PGE EO wybrała dostawcę elektrowni wiatrowych. 30 turbin, model ECO110 o jednostkowej mocy 3 MW, na farmę wiatrową Lotnisko dostarczy francuski Alstom. Wartość tego kontraktu to 81,14 mln euro. 

Z kolei Polish Energy Partners wybrał wykonawcę robót budowlanych na farmie wiatrowej Skurpie, która powstanie w woj. warmińsko-mazurskim i której moc wyniesie 36,8 MW. 

REKLAMA

Farmę wiatrową Skurpie zbuduje konsorcjum Erbudu i jego spółki zależnej – Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego. Wartość kontraktu wynosi 26,1 mln zł netto. 

PEP jako dostawcę elektrowni wiatrowych na farmę wiatrową Skurpie wybrał wcześniej Siemensa, który dostarczy 16 turbin wiatrowych, model SWT-2.3-108 o mocy 2,3 MW. 

Z kolei Energa wybrała potencjalnych wykonawców farmy wiatrowej Parsówek, która powstanie w woj. zachodniopomorskim.

Do budowy farmy wiatrowej Parsówek o mocy 26 MW zgłosiło się konsorcjum hiszpańskiej Iberdroli, konsorcjum Elektromontażu Wschód, konsorcjum hiszpańskiej Aldesy, konsorcjum Eltel, SAG Elbud Gdańsk, a także Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego.

O kontrakt na dostarczenie turbin wiatrowych na farmę wiatrową Parsówek ubiegają się natomiast niemiecki Enercon, duński Vestas, a także hiszpańskie Gamesa i Aldesa. 

gramwzielone.pl