Duże przejęcie w branży wiatrowej
Amerykański koncern GE uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie energetycznego oddziału francuskiej firmy Alstom. GE należy do ścisłej czołówki największych producentów elektrowni wiatrowych. Ich produkcja jest też jednym z filarów działalności Alstom.
Komisja Europejska zatwierdziła planowaną sprzedaż koncernowi GE działu energetycznego i działu sieci przesyłowych Alstom. Pozytywną rekomendację odnośnie planowanego przejęcia wystosował także amerykański Departament Sprawiedliwości. Jak zapewnia GE, te decyzje otwierają drogę do możliwie szybkiego sfinalizowania transakcji jeszcze w czwartym kwartale br.
W kwietniu 2014 roku GE i Alstom osiągnęły porozumienie w sprawie zakupu działu energetycznego oraz działu sieci przesyłowej Alstomu za cenę 12,35 miliarda euro. Biorąc pod uwagę planowane utworzenie joint venture ogłoszone w czerwcu 2014 roku (w obszarze odnawialnych źródeł energii, sieci przesyłowych i energetyki jądrowej), zmiany w strukturze transakcji, korektę ceny spowodowaną wprowadzeniem wymaganych środków zaradczych, a także dostępne środki pieniężne, spodziewana przez GE cena zakupu wyniesie około 8,5 miliarda euro (około 9,5 miliarda dolarów
GE zakłada, że w jej wyniku zysk z akcji w roku 2016 wzrośnie o 0,05-0,08 dolara, natomiast już w okresie do roku 2018 wzrost ten wyniesie w granicach 0,15-0,20 dolara. GE przewiduje, że piąty rok przyniesie wysoką stopę zwrotu, a uzyskana synergia spowoduje oszczędności rzędu 3 miliardów dolarów. Pomimo korekt wprowadzanych do pierwotnych założeń transakcji, przesłanki ekonomiczne i strategiczne planowanego przejęcia ogłoszone w kwietniu 2014 roku pozostają w mocy.
Jak poinformował serwis Recharge, strategia GE w zakresie przejęcia energetycznego oddziału Alstom zakłada zastąpienie swoimi elektrowniami wiatrowymi elektrowni Alstom, na które zamówienia dostała francuska firma.
W połowie ubiegłego roku zamówienie na dostawę elektrowni wiatrowych Alstom złożyło PGE, które chce w nie wyposażyć budowaną obecnie farmę wiatrową Lotnisko – największą w portfolio grupy. Chodzi o dostawę 30 elektrowni wiatrowych, model Alstom ECO110 o jednostkowej mocy 3 MW.
Elektrownie wiatrowe Alstom w ilości ponad 2,6 tys. sztuk pracują na ponad 200 farmach wiatrowych, których łączna moc przekracza 5 GW. Francuska firma produkuje elektrownie wiatrowe o mocy od 1,57 MW do 6 MW.
Przejęcie Alstom umożliwi GE, który wcześniej nie produkował morskich elektrowni wiatrowych, zaistnienie w sektorze offshore. Alstom jest bowiem producentem ogromnych morskich turbin wiatrowych o mocy 6 MW, w które ma zostać wyposażona m.in. pierwsza morska farma wiatrowa w USA. W projekcie Block Island zostanie wykorzystanych 5 tego typu turbin.
gramwzielone.pl