REKLAMA
 
REKLAMA

Na Bałtyku powstaje kolejna farma wiatrowa

Na Bałtyku powstaje kolejna farma wiatrowa
fot. 50Hertz

Sukcesem zakończyła się instalacja górnej części morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) na farmie wiatrowej Baltic Eagle. Inwestycja powstaje na niemieckiej części Bałtyku. Realizowana jest przez koncern Iberdrola, a za wykonanie OSS odpowiadał niemiecki operator systemu przesyłowego 50Hertz.

Jak informuje 50Hertz, górną część stacji OSS na Baltic Eagle zamontowała firma Heerema Marine Contractors. Wykorzystała do tego statek instalacyjny Thialf.

Podstacja offshore jest kluczowym elementem technologii pozwalającej na dostarczanie zrównoważonej energii do setek tysięcy gospodarstw domowych oraz dekarbonizację niemieckiego przemysłu. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się osiągnąć ten centralny kamień milowy w ścisłej współpracy z 50Hertz zgodnie z planem – powiedział Iris Stempfle, dyrektor zarządzający oddziału Offshore i zastępca dyrektora generalnego spółki Iberdrola Deutschland.

REKLAMA

Zrobiliśmy duży krok w stronę zakończenia projektu przyłączenia do sieci, Ostwind 2, w przyszłym roku – dodał Stefan Kapferer, prezes zarządu 50Hertz.

Ostwind 2 to projekt połączenia farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim – Arcadis Ost 1 i Baltic Eagle – z niemiecką siecią wysokiego napięcia. W tym celu 50Hertz zbuduje trzy systemy kabli podmorskich, które łącznie będą w stanie obsłużyć przesył z instalacji o mocy 750 MW.

Stacja OSS dla Baltic Eagle

Iberdrola i 50Hertz podpisały umowę o współpracy przy budowie, instalacji i uruchomieniu OSS dla Baltic Eagle w maju 2021 roku. Za produkcję wszystkich elementów konstrukcyjnych podstacji odpowiadała firma Iemants-Fabricom, za transport i instalację – Heerema Marine Contractors, a za dostawę wszystkich głównych urządzeń elektrycznych dla instalacji niskiego napięcia OSS – Siemens Gas and Power.

Jak podaje 50Hertz, podstacja składa się z fundamentu i nadbudowy, w której znajdują się transformatory i urządzenia elektryczne. Czteronożny stalowy fundament płaszczowy waży około 2,9 tys. ton.

REKLAMA

Stacja jest jednym z kluczowych elementów farmy wiatrowej Baltic Eagle. Będzie odbierać i eksportować całą energię elektryczną z instalacji, szacowaną na około 1,9 TWh rocznie. Taki wolumen energii ma pozwolić na zaspokojenie zapotrzebowania około pół miliona domów. Jednocześnie pozwoli uniknąć emisji 800 tys. ton CO2 każdego roku.

Rozwój Baltic Eagle

Morska farma wiatrowa Baltic Eagle powstaje w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Zlokalizowana jest około 28 km na północny wschód od wyspy Rugia. Jej moc zainstalowana osiągnąć ma 476 MW (50 turbin wiatrowych o mocy 9,5 MW każda). Farma zajmie powierzchnię 40 km2.

Po podłączeniu farmy wiatrowej do sieci energia elektryczna wytwarzana przez turbiny wiatrowe będzie dostarczana do podstacji morskiej, gdzie zostanie przekształcona z napięcia 66 kV na 220 kV. Następnie będzie przesyłana dwoma kablami podmorskimi wysokiego napięcia na odległość 90 km do punktu wyładunku w Lubminie – do sieci przesyłowej 50Hertz. Kable podmorskie 220 kV zostały ułożone w 2021 i 2022 roku. Kolejnym krokiem będzie podłączenie ich do stacji transformatorowej w drugim kwartale tego roku.

Inwestycja Baltic Eagle ma zostać oddana do użytku w 2024 roku. Stanowi ona część tzw. Baltic Hubu Iberdroli na Morzu Bałtyckim. Wraz z farmami Wikinger (350 MW) i planowaną Windanker (300 MW) hub ma osiągnąć moc zainstalowaną ponad 1,1 GW do 2026 roku.

Koszt inwestycji w Baltic Eagle szacowany jest na ponad 1,1 mld euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA