REKLAMA
 
REKLAMA

PGE ma pomysł na wydłużenie żywotności wiatraków

PGE ma pomysł na wydłużenie żywotności wiatraków
fot. PGE

Specjalne osłony poliuretanowe mają zapewnić dłuższą bezawaryjną pracę wiatraków Polskiej Grupy Energetycznej. Właśnie są montowane na łopatach turbin.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, prowadzi montaż specjalnych poliuretanowych na łopatach turbin wiatrowych. Jak zapewnia, takie innowacyjne rozwiązanie uchroni je przed erozją, a w konsekwencji wydłuży ich żywotność. To zaś ograniczy koszty związane z naprawą i wyłączeniem serwisowanych wiatraków.

Na każdej łopacie montowanych jest 10 specjalnie dopasowanych sekcji osłon o długości 1 m. Każda z nich ma unikalny kod QR i numer seryjny, co pozwoli śledzić historię każdej zamontowanej osłony.

REKLAMA

15 turbin na początek

Jak podaje PGE, stosowane rozwiązanie charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na starzenie, ścieranie i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dotychczas krawędzie natarcia łopat były narażone na skutki erozji w wyniku oddziaływania deszczu, gradu oraz cząstek pyłu i piasku znajdujących się w powietrzu. W konsekwencji w ciągu 25 lat ich żywotności przeciętnie potrzebnych było sześć napraw.

Do końca roku PGE Energia Odnawialna zamontuje osłony na 15 turbinach PGE. W następnych latach zamierza zabezpieczyć łopaty kolejnych wiatraków.

Wiatrowe inwestycje PGE

Spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem energii elektrycznej z wiatru w Polsce – ma 20 lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 772 MW.

REKLAMA

W ubiegłym roku spółka kupiła elektrownie wiatrowe Radzyń, Ścieki i Jóźwin, zlokalizowane w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim. Ich łączna moc wynieść ma 84,2 MW.

Według Strategii Grupy PGE w 2030 roku będzie ona dysponować 1,7 GW mocy zainstalowanej w lądowych farmach wiatrowych, co chce osiągnąć także poprzez akwizycje projektów.

Oprócz inwestycji lądowych PGE realizuje także projekty morskich farm wiatrowych. W grudniu zeszłego roku PGE i Orsted otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych dla dwóch etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica: Baltica 2 i Baltica 3.

Ponadto PGE Energia Odnawialna ma w swoim portfelu projektów OZE 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe i 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2427,7 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA