REKLAMA
 
REKLAMA

Morska farma wiatrowa PGE z kolejnym kontraktem

Morska farma wiatrowa PGE z kolejnym kontraktem
fot. PGE Baltica

Spółka Offshore Wind Consultants wygrała przetarg na wykonanie części prac w ramach realizacji projektu Baltica 2. Tę morską farmę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego zbudują wspólnie PGE i duński koncern Orsted.  

Offshore Wind Consultants (OWC) jest zwycięzcą w przetargu na wsparcie geotechnicznego projektu wykonawczego dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Spółka będzie pełnić funkcję inspektora nadzoru w zakresie prac technicznych oraz dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i środowiska (HSE).

Docelowa moc farmy Baltica, która powstanie na Morzu Bałtyckim, osiągnąć ma 2,5 GW. Inwestycja powstanie w dwóch etapach: Baltica 2 (o mocy 1,5 GW) i Baltica 3 (1 GW).

REKLAMA

W pierwszej kolejności realizowana będzie Baltica 3. Finansowanie inwestycji ma się zakończyć w roku 2023, a jej uruchomienie planowane jest na rok 2026. W przypadku Baltica 2 każdy z tych etapów nastąpi rok później, farma zostanie więc oddana do użytku w 2027 roku.

Kluczowe umowy już są

Jesienią 2022 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej projektu Baltica 2+3. Był to milowy krok w kierunku wykonania inwestycji. Dzięki temu inwestorzy mogli rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.

REKLAMA

Od stycznia 2020 roku projekt ma decyzję środowiskową dla farmy wiatrowej. Inwestorzy pozyskali też pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp (PSzW) oraz ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK). Mają też umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem. Projekt uzyskał także prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

Inwestycja Baltica 2+3 powstanie w polskiej części Morza Bałtyckiego pomiędzy Łebą a Ustką. Turbiny wiatrowe mają być oddalone od brzegu o co najmniej 25 km.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA