REKLAMA
 
REKLAMA

Wiadomo, kto dostarczy turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Baltica

Wiadomo, kto dostarczy turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Baltica
fot. PGE

Orsted i PGE wybrały dostawcę turbin dla jednego z etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica – Baltica 2. Na instalację trafią ogromne turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 14 MW.

Siemens Gamesa Renewable Energy został wybrany na dostawcę turbin na inwestycję Baltica 2. Tę morską farmę wiatrową (MFW) na Bałtyku budują wspólnie Orsted i PGE Polska Grupa Energetyczna.

Baltica 2 to największy jak dotąd realizowany w Polsce projekt energetyczny bazujący na odnawialnych źródłach energii. Moc zainstalowana wyniesie około 1,5 GW, co oznacza produkcję zielonej energii na poziomie odpowiadającym zapotrzebowaniu około 2,4 mln polskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Realizujemy największy projekt w historii energetyki odnawialnej w Polsce. Podpisana dzisiaj umowa dotyczy dostawy turbin dla Baltica 2 o mocy około 1,5 GW, która stanowi największą inwestycję realizowaną w polskiej części Morza Bałtyckiego i jedną z największych tego typu na świecie – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Prezes PGE dodał, że grupa zamierza do 2030 roku wybudować na Bałtyku około 2,5 GW mocy wytwórczych.

Ponad 100 turbin

Zgodnie z podpisaną umową Siemens Gamesa dostarczy 107 turbin o mocy 14 MW każda dla projektu Baltica 2. Odpowiadać będzie także za ich serwisowanie oraz dostawę części zamiennych przez okres pięciu lat od uruchomienia.

– Podpisana właśnie umowa dotycząca Baltica 2 wzmacnia fundamenty pomyślnej budowy sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Morze Bałtyckie daje ogromne możliwości rozkwitu branży w nadchodzących latach, a my wraz z Polską i naszymi partnerami jesteśmy zaangażowani w jej dalszy rozwój – skomentował Marc Becker, prezes Siemens Gamesa w obszarze offshore.

lokalizacja MFW Baltica 2 - mapa
źródło: PGE

Ørsted i PGE planują uruchomienie projektu Baltica 2 do końca 2027 roku.

Kluczowe kontrakty

Docelowa moc farmy Baltica osiągnąć ma 2,5 GW. Inwestycja powstanie w dwóch etapach: Baltica 2 (1,5 GW) i Baltica 3 (1 GW). W minionych paru latach inwestorzy informowali o zawieraniu kolejnych kontraktów przybliżających projekt do realizacji.

REKLAMA

W lutym br. firma Offshore Wind Consultants (OWC) zwyciężyła przetarg na wsparcie geotechnicznego projektu wykonawczego dla MFW Baltica 2.

Z kolei jesienią ubiegłego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej projektu Baltica 2+3. PGE podkreślało, że był to milowy krok w kierunku wykonania inwestycji, umożliwił bowiem rozpoczęcie prac nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.

Więcej na temat umów podpisanych w związku z realizacją projektu Baltica w artykule: Morska farma wiatrowa PGE z kolejnym kontraktem.

Orlen postawił na maszyny Vestasa

Morską farmę wiatrową na polskich wodach Bałtyku realizuje także Orlen w ramach spółki joint venture z kanadyjskim Northland Power. We wrześniu ubiegłego roku wybrała ona dostawcę turbin dla swojej inwestycji Baltic Power. Inwestorzy podpisali umowę na dostawę elektrowni wiatrowych z firmą Vestas.

Duński producent dostarczy jedne z najbardziej zaawansowanych turbin, których jednostkowa moc wyniesie 15 MW.

Więcej na ten temat w artykule: Orlen wybrał dostawcę ogromnych turbin wiatrowych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Warto ponegocjować jeszcze z Siemensem, żeby użyć platformy z potencjałem do upliftingu, czyli podniesienia mocy. Aktualnie jest już dostępna moc 15MW a w najbliższych latach ma jeszcze wzrosnąć. Oczywiście trzeba też uwzględnić to przy parametrach linii przesyłowych i OSS (Offshore Sub Station) czyli morskiej trafostacji.

Ani SGRE ani Vestas nie maja jeszcze tego co sprzedają. Są w fazie prototypowania i ustalania wstępnego SC… mam nadzieje ze w kontrakcie są wysokie kary za opóźnienia bo szybko tych turbin nie zobaczymy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA