REKLAMA
 
REKLAMA

Z kopalni na turbiny wiatrowe. EDF przeszkoli górników

Z kopalni na turbiny wiatrowe. EDF przeszkoli górników

Polska spółka francuskiego koncernu uruchamia zaplanowany na kilka lat program przygotowania górników do pracy na farmach wiatrowych. Pierwsze szkolenia ruszą jeszcze w tym roku.

Program „Wiatr – kopalnia możliwości” realizowany będzie w ramach współpracy EDF Renewables Polska, firmy szkoleniowej Vulcan oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Nawiązały one kilkuletnią współpracę w celu przebranżowienia pracowników sektora górniczego.

Osoby odchodzące z kopalń będą mogły uczestniczyć w szkoleniach, które przygotują je do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.

REKLAMA

EDF Renewables patrzy na swoją obecność w Polsce długofalowo, dlatego inwestycje w rozwój kompetencji i kadr są podstawą funkcjonowania naszej firmy. Ponadto wierzymy, że jednym z najważniejszych elementów naszej działalności jest współpraca ze społecznościami lokalnymi i działania, które pozytywnie wpływają na jakość ich życia. Chcemy być aktywnym uczestnikiem sprawiedliwej transformacji i dbać o rozwój kompetencji pracowników odchodzących z polskich kopalń – wyjaśnia Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes EDF Renewables w Polsce.

Chłonny rynek pracy

Przygotowywane przez EDF, Vulcan i SRK szkolenia pozwolą pracownikom sektora wydobywczego zdobyć nowe kompetencje, które mają być pożądane przez rynek pracy w najbliższych kilkudziesięciu latach.

Transformacja energetyczna jest faktem. Uważamy, że należy przeprowadzić ją w sposób uwzględniający zasady solidarności społecznej oraz sprawiedliwości. Naszym – jako polskiego rządu – zadaniem jest zapewnienie pracownikom odchodzącym z sektora węgla kamiennego atrakcyjnych miejsc pracy oraz dostarczenie im możliwości rozwoju kompetencji, by mogli podjąć zatrudnienie w obszarze nowej energetyki – mówi Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

REKLAMA

Rekrutacją chętnych do udziału w szkoleniu zajmie się SRK. Zajęcia przeznaczone będą dla pracowników z kopalń przeznaczonych do wygaszenia.

Praca w Polsce i za granicą

Opracowany program szkoleniowy jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego i Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Dzięki temu absolwenci kursu będą mogli pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin i w Polsce, i za granicą.

– Oferowany przez nas kurs spełnia wszelkie międzynarodowe standardy. Górnicy otrzymają honorowane na całym świecie uprawnienia wydawane przez jednostkę Global Wind Organisation. Kurs, poza częścią praktyczną, obejmuje także naukę specjalistycznych zwrotów i zagadnień w języku angielskim oraz spotkania z ekspertami sektora energetyki wiatrowej – wyjaśnia Artur Ambroziewicz, CEO spółki Vulcan Training & Consultancy.

Pierwsza tura szkolenia ma ruszyć jesienią 2023 roku. Chęć uczestnictwa należy zgłaszać do SRK (tel. 32 4321038, 32 4321032) oraz poprzez formularz na stronie internetowej wiatr-kopalniamozliwosci.pl. Dodatkowe informacje można zdobyć, dzwoniąc pod infolinię 693 673 050 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00).

EDF Renewables to energetyczna spółka francuska należąca do skarbu państwa, uczestnicząca w transformacji energetycznej na całym świecie. Na koniec 2022 roku miała moc zainstalowaną globalnie w elektrowniach wiatrowych i słonecznych na poziomie 11,4 GW netto (18,5 GW brutto).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

chyba już OX2 robił taki projekt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA