REKLAMA
 
REKLAMA

Holendrzy zainstalują kable dla morskiej farmy wiatrowej Baltica

Holendrzy zainstalują kable dla morskiej farmy wiatrowej Baltica
Statek do instalacji kabli dla MFW. Fot. PGE

PGE deklaruje, że budowana przez spółkę farma wiatrowa na Bałtyku będzie produkować energię w 2027 r. Teraz koncern zakontraktował statki do instalacji kabli na inwestycji.

Baltica 2 to morska farma wiatrowa budowana przez PGE i Orsted. Jest jednym z dwóch etapów inwestycji rozwijanej wspólnie przez obie spółki. Ułożeniem i podłączeniem kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 zajmie się firma Boskalis, wyspecjalizowana w wykonywaniu prac hydrotechnicznych i pogłębiarskich.

Wybrana przez PGE i Orsted holenderska spółka dotychczas realizowała projekty dla morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym. Jej statki uczestniczyły też w budowie terminalu LNG w Świnoujściu.

REKLAMA

Boskalis do wykonania zadania dla Baltica 2 ma przeznaczyć kilka statków ze swojej floty. Wśród nich będą m.in. kablowiec (CLV, cable laying vessel) i jednostka wspomagająca (CSV, construction support vessel).

Prawie 500 km kabli

Wybrany wykonawca otrzyma zadanie ułożenia i zakopania około 300 km kabli eksportowych i około 170 km kabli wewnętrznych. Ponadto będzie musiał wcześniej usunąć głazy w celu przygotowania dna morskiego do instalacji linii kablowych.

Konsekwentnie realizujemy kolejne etapy największego projektu OZE w historii Polski. Mamy za sobą kontraktację najważniejszych komponentów dla etapu Baltica 2, w tym na dostawę 107 turbin, a także fundamentów i morskich stacji transformatorowych. Teraz przeszliśmy do kolejnej fazy związanej z kontraktowaniem usług instalacji poszczególnych komponentów – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

REKLAMA

– Pierwszym efektem jest podpisanie umowy na instalację kabli dla projektu Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Już w 2027 r. ta inwestycja zapewni bezpieczne dostawy zielonej energii dla 2,4 mln gospodarstw domowych, jednocześnie ograniczając emisje CO2 o blisko 5 mln ton rocznie – dodaje Dąbrowski.

Dostawcy nie tylko z Europy

Wcześniej PGE i Orsted podpisały umowy na dostawę morskich kabli eksportowych, wykorzystywanych do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd. Kontrakty obejmują łącznie około 300 km przewodów 275 kV.

Zamówione kable dostarczą chińska firma ZTT Submarine Cable & System oraz grecka Hellenic Cables. Ta pierwsza brała udział w budowie ponad 20 projektów morskich farm wiatrowych na świecie w zakresie dostaw kabli. Hellenic Cables natomiast zajmuje się produkcją kabli, przewodów oraz mieszanek z tworzyw sztucznych i gumy. Eksportuje swoje produkty do ponad 50 krajów.

– Plan rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce zakłada, że do roku 2040 morskie farmy wiatrowe zbudowane w polskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim będą w stanie dostarczyć do krajowego systemu elektroenergetycznego 18 GW mocy. Ta energia musi zostać w sposób bezpieczny i niezawodny doprowadzona kablami do lądu. Podpisując kolejne, ważne kontrakty z doświadczonymi graczami rynkowymi, konsekwentnie i zgodnie z planem posuwamy się naprzód z projektem Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, a tym samym poprawiamy bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Agata Staniewska, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Poland.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA