Kable i fundamenty dla Baltica 2 przyjadą z Chin i Hiszpanii

Kable i fundamenty dla Baltica 2 przyjadą z Chin i Hiszpanii
fot. Dominik Kempf/Unsplash

PGE i Orsted, wspólnie realizujące projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, podpisały umowy na dostawy fundamentów i kabli wewnętrznych. To kolejne już strategiczne dla inwestycji kontrakty.

Najnowsze umowy dotyczące budowanej na polskim Bałtyku farmy wiatrowej Baltica 2 zawarte zostały z konsorcjum hiszpańskich firm Navantia-Windar oraz chińską spółką Orient Cable (NBO).

Hiszpanie odpowiadać będą za dostarczenie fundamentów (monopali), z których największe przekraczają 100 m długości i ważą ponad 2 tys. ton. Z kolei Chińczycy zakontraktowali dostawy podwodnych kabli wewnętrznych 66 kV o łącznej długości około 170 km. Połączą one turbiny z morskimi stacjami transformatorowymi.

REKLAMA

Podpisując kolejne dwa strategiczne kontrakty na komponenty dla Baltica 2, krok po kroku posuwamy się do przodu z tym przełomowym, pionierskim projektem dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – skomentowała Agata Staniewska, dyrektor zarządzająca Orsted Offshore Poland.

Wybrany chiński dostawca Orient Cable to spółka publiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Szanghaju i indeksowana przez FTSE Global Equity Indices.

Seria umów

Jak zaznaczył Wojciech Dąbrowski, prezes Grupy PGE, zawieranie kluczowych dla Baltica 2 umów rozpoczęło się w kwietniu od podpisania kontraktu na dostawy turbin. Dostawcą będzie Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE).

Zgodnie z umową SGRE dostarczy 107 turbin o mocy 14 MW każda. Oprócz tego spółka zapewni także serwisowanie turbin oraz dostawę części zamiennych przez okres pięciu lat od uruchomienia farmy.

REKLAMA

Kolejną istotną umową była zawarta z konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction umowa na dostawę czterech stacji transformatorowych.

Zabezpieczenie komponentów dla Baltica 2 pozwoli nam na przejście do kolejnych etapów rozwoju przedsięwzięcia. Nasze zaplanowane działania konsekwentnie zbliżają nas do osiągnięcia strategicznego celu Grupy PGE, jakim jest zbudowanie 2,5 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Grupy PGE.

Prąd dla 4 mln gospodarstw domowych

Projekt Baltica 2 osiągnąć ma moc zainstalowaną około 1,5 GW. Orsted i PGE planują zakończenie budowy tego etapu morskiej farmy wiatrowej (MFW) Baltica do końca 2027 roku. Z kolei drugi jej etap – Baltica 3, o mocy około 1 GW – powstać ma do końca 2029 roku. Farmy wiatrowe mają generować energię odpowiadającą zapotrzebowaniu prawie 4 mln polskich gospodarstw domowych.

Inwestorzy zaznaczają, że przed nimi jest jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID).

Dla obu etapów PGE i Orsted uzyskały już decyzje lokalizacyjne (PSzW) i decyzje środowiskowe. Ponadto podpisane zostały umowy z operatorem sieci przesyłowej na przyłączenie do sieci oraz pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK). Inwestycja otrzymała także prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.