REKLAMA
 
REKLAMA

Wybrany dostawca morskich stacji transformatorowych dla projektu Baltica 2

Wybrany dostawca morskich stacji transformatorowych dla projektu Baltica 2
fot. insung yoon/Unsplash

Grupa PGE i Orsted podpisały umowę na zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie morskich stacji elektroenergetycznych dla projektu Baltica 2. Będą one gromadzić energię elektryczną wytwarzaną przez turbiny wiatrowe i eksportować ją na ląd.

Konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction odpowiadać będzie za dostawę czterech stacji transformatorowych dla morskiej farmy wiatrowej (MFW) budowanej przez PGE i Orsted. Każda stacja wyposażona będzie w dwa transformatory.

– Podpisanie umowy dotyczącej morskich stacji elektroenergetycznych dla Baltica 2 jest kolejnym kontraktem w ramach projektu. Przedsięwzięcie nabiera tempa i wyraźnie wkroczyło w fazę finalizowania kolejnych ważnych umów niezbędnych do realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podstacje zostaną dostarczone dla etapu Baltica 2 o mocy około 1,5 GW, który ma zostać oddany do eksploatacji do 2027 roku – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

REKLAMA

morskie stacje transformatorowe dla Baltica 2
źródło: PGE

2,5 GW mocy na Bałtyku

Orsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy około 1,5 GW do końca 2027 roku. Z kolei etap Baltica 3, o mocy około 1 GW, ma zostać sfinalizowany do końca 2029 roku.

REKLAMA

Podpisanie kontraktu na morskie stacje transformatorowe jest ważnym kamieniem milowym w projekcie, który przybliża nas do realizacji największego w historii polskiego projektu OZE – morskiej farmy wiatrowej zdolnej wyprodukować zieloną energię w ilości, która zaspokoi zapotrzebowanie na prąd około 2,4 mln polskich gospodarstw domowych – skomentowała Agata Staniewska-Bolesta, dyrektor zarządzająca Orsted Offshore Poland.

Oba etapy MFW Baltica uzyskały już decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe, umowy z operatorem sieci przesyłowej na przyłączenie do sieci oraz pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK). Otrzymały także prawo do kontraktu różnicowego (CfD) i decyzje o indywidualnym poziomie wsparcia wydane przez Komisję Europejską i Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady