Pierwsza turbina na największej morskiej farmie wiatrowej na świecie

Pierwsza turbina na największej morskiej farmie wiatrowej na świecie
Equinor

Niedawno u wybrzeży Holandii została zakończona inwestycja o nazwie Hollandse Kust. To obecnie największa morska farma wiatrowa na świecie. Wkrótce jednak miano lidera na globalnym rynku offshore przejmie morska farma wiatrowa Dogger Bank. W tym projekcie uruchomiono właśnie pierwszą turbinę o rekordowej mocy.

Na początku tego miesiąca koncern energetyczny Vattenfall oficjalnie zainaugurował działalność ogromnej morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid o mocy 1,5 GW, na którą składa się 139 turbin o jednostkowej mocy 11 MW. To obecnie największa na świecie morska farma wiatrowa.

U wybrzeży Wielkiej Brytanii rozpoczęła się budowa jeszcze większej farmy wiatrowej, która zdetronizuje Hollandse Kust Zuid na pozycji globalnego lidera rynku offshore.

REKLAMA

Inwestorzy realizujący projekt wielkiej morskiej farmy wiatrowej o nazwie Dogger Bank poinformowali o uruchomieniu pierwszej z 227 elektrowni wiatrowych. Turbina już oddaje energię do brytyjskiego systemu elektroenergetycznego za pośrednictwem wykorzystanej pierwszy raz na Wyspach linii energetycznej wysokiego napięcia HVDC (high-voltage direct current).

Morska farma wiatrowa Dogger Bank jest realizowana przez norweski Equinor, brytyjski SSE Renewables oraz joint-venture Vargronn utworzone przez firmy HitecVision oraz Eni Plenitude.

Docelowa moc Dogger Bank wyniesie 3,6 GW. Elektrownie wiatrowe będą pracować w odległości około 130 kilometrów od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii na wysokości Yorkshire. Inwestycja będzie realizowana w trzech etapach, w każdym powstaną elektrownie wiatrowe o mocy 1,2 GW.

Uruchomienie wszystkich turbin wiatrowych w projekcie Dogger Bank jest planowane w 2026 roku. Wówczas będą one produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 6 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

 

 

Największe elektrownie wiatrowe

Na morskiej farmie wiatrowej Dogger Bank zostaną zainstalowane ogromne turbiny GE Haliade-X o jednostkowych mocach 13 i 14 MW. Prototyp turbiny GE Haliade-X – jego moc wynosiła początkowo 12 MW – został zainstalowany trzy lata temu w porcie w Rotterdamie. W ten sposób możliwe było uzyskanie odpowiednich certyfikatów dopuszczających Haliade-X do sprzedaży. Obecnie GE posiada certyfikację DNV umożliwiającą wprowadzenie na rynek turbiny Haliade-X o maksymalnej mocy 14,7 MW.

Równolegle z dostawami na Dogger Bank elektrownie wiatrowe Haliade-X będą dostarczane na powstającą u wybrzeży Stanów Zjednoczonych morską farmę wiatrową Vineyard Wind o mocy 800 MW. Będzie to pierwsza wielkoskalowa morska farma wiatrowa w USA.

Dzięki uruchomieniu pierwszej elektrowni wiatrowej Haliade-X jest aktualnie największą turbiną wiatrową na świecie, która została zastosowana w komercyjnym projekcie. W Danii i Chinach testowane są prototypy jeszcze większych elektrowni wiatrowych o mocy sięgającej 18 MW. Ostatnio jeden z nich wykręcił dobowy rekord produkcji energii wiatrowej.

Większe elektrownie niż w projekcie Dogger Bank powstaną m.in. w ramach inwestycji o nazwie Baltic Power realizowanej w polskiej części Bałtyku przez Orlen i Northland Power. Ostatnio zamówienie na dostawę ogromnych elektrowni wiatrowych zdobył duński Vestas.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.