Pierwsze turbiny wiatrowe na polskim Bałtyku za 1,5 roku

Pierwsze turbiny wiatrowe na polskim Bałtyku za 1,5 roku
Vestas

Podpisano umowę na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltic Power. Będzie to pierwsza morska farma wiatrowa w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Duński producent elektrowni wiatrowych Vestas poinformował o podpisaniu umowy na dostawę elektrowni wiatrowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Realizują ją wspólnie Orlen (51 proc. udziałów) oraz kanadyjski Northland Power (49 proc.). Farma wiatrowa budowana będzie w odległości około 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa.

Dla tego projektu Vestas ma dostarczyć w sumie 76 elektrowni wiatrowych V236-15.0 MW o jednostkowej mocy 15 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 236 metrów. Po zainstalowaniu na farmie wiatrowej Baltic Power będą to jedne z największych na świecie elektrowni wiatrowych zrealizowanych w komercyjnym projekcie.

REKLAMA

Wraz z umową na dostawę elektrowni wiatrowych Vestas podpisał umowę z konsorcjum Orlenu i Northland Power dotyczącą 15-letniej umowy serwisowej i optymalizacyjnej w pakiecie Active Output Management 5000 (AOM 5000).

Dostawy elektrowni wiatrowych Vestasa na pierwszą morską farmę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego mają się rozpocząć w pierwszym kwartale 2025 r. Pełne uruchomienie farmy wiatrowej Baltic Power zaplanowane jest na rok 2026.

Farma wiatrowa Baltic Power ma wytwarzać w skali roku około 4,4 TWh energii elektrycznej netto. Orlen podkreśla, że tyle odpowiada zapotrzebowaniu generowanemu przez ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

Ile będzie kosztować Baltic Power?

Ostatnio Orlen szacował całkowity koszt inwestycji Baltic Power na około 4,73 mld euro. Ta kwota uwzględnia wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem w kwocie około 4,05 mld euro, a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową.

REKLAMA

W finansowanie projektu zaangażowało się konsorcjum 25 instytucji finansowych, wśród których są polskie i międzynarodowe banki komercyjne, agencje kredytów ekspertowych (ECA) i instytucje multilateralne, w tym m.in.: Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Euler Hermes, Export and Investment Fund of Denmark oraz Export Development Canada.

Określony poziom przychodów z produkcji energii z farmy wiatrowej Baltic Power zagwarantuje kontrakt różnicowy, który został przyznany tej inwestycji w ramach indywidualnej decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Wsparcie w formie indeksowanego o inflację, powiązanego z kursem euro kontraktu różnicowego będzie obowiązywać przez 25 lat. Podstawą jest wyznaczona na 2021 r. stawka 319,6 zł/MWh.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów Grupy Orlen dla realizacji celu osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 r.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.