REKLAMA
 
REKLAMA

Chińczycy sprzedają udziały w farmach wiatrowych w Polsce

Chińczycy sprzedają udziały w farmach wiatrowych w Polsce
EDPR

Podmioty związane z jednym z największych chińskich koncernów energetycznych zawarły umowę sprzedaży projektów wiatrowych w trzech krajach europejskich. Wśród nich jest Polska.

ACE Investment Fund I LP oraz ACE Investment Fund II LP (fundusze ACE) – oba związane z grupą energetyczną China Three Gorges – podpisały umowę ze spółką EDP Renewables (EDPR). Na ich mocy EDPR odkupi od Chińczyków 49 proc. udziałów w portfelu wiatrowym o łącznej mocy 970 MW (475 MW netto). Przejmowane udziały obejmują farmy wiatrowe znajdujące się w trzech krajach – Portugalii, Polsce i Włoszech.

China Three Gorges stał się współwłaścicielem tych farm wiatrowych kilka lat temu, kupując w nich udziały od EDPR. Fundusze ACE nabyły od EDPR 49 proc. udziałów (teraz odkupowanych) w farmach wiatrowych w trzech krajach UE w latach 2016–2017. Z łącznej mocy 970 MW na poszczególne rynki przypadało:

REKLAMA

  • portugalski: 422 MW z obowiązującą taryfą Feed in Tariff do 2030 r.;
  • polski: 418 MW w ramach systemu zielonych certyfikatów do 2027 r.;
  • włoski: 130 MW z wdrożonym Feed in Premium lub CfD do 2033 r.

Teraz wywodząca się z Portugalii grupa energetyczna stanie się ponownie właścicielem wszystkich udziałów w tych inwestycjach. Cena nabycia udziałów przed EDPR wynosi 0,57 mld euro.

Czas na hybrydy i repowering?

EDPR podkreśla, że odkupienie udziałów w farmach wiatrowych ma dla niego znaczenie strategiczne, bowiem spółka będzie miała 100 proc. udziałów w projektach z dobrymi wynikami operacyjnymi. To ma zapewnić natychmiastowy przepływ środków pieniężnych i wzrost zysków. Jednocześnie transakcja upraszcza strukturę właścicielską, pozwalając na zwiększenie elastyczności zarządzania portfelem wytwórczym, a także potencjalny rozwój hybrydyzacji produkcji energii i repoweringu, czyli wymiany starszych turbin na nowe i bardziej efektywne.

Umowa funduszy związanych z China Three Gorges oraz EDPR podlega weryfikacji pod względem warunków regulacyjnych i innych zwyczajowych warunków dla tego rodzaju transakcji.

REKLAMA

W czołówce producentów energii z OZE

EDP Renewables to spółka wywodząca się z Portugalii, z siedzibą główną w Madrycie. Jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie. Działa na 28 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

Aktywa EDPR obejmują: lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową, rozproszone morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

Firma działa w Polsce od 2008 r. Pod koniec listopada 2023 r. wygrała aukcję OZE dla farmy fotowoltaicznej i uzyskała 15-letni kontrakt CfD (Contract-for-Difference). Powstająca w województwie pomorskim farma PV Rzecz ma mieć moc zainstalowaną 20 MWp (14 MWac). Zakończenie inwestycja planowane jest do 2025 r.

W ubiegłym roku EDPR uruchomił w Polsce kilka znaczących elektrowni:

  • ogromną elektrownię fotowoltaiczną PV Przykona w województwie wielkopolskim (200 MWp);
  • farmę fotowoltaiczną Chotków w województwie lubuskim (40 MWp);
  • PV Konary w województwie wielkopolskim (45 MWp); deweloper zdecydował się tu na zastosowanie cable poolingu, dodając farmę PV do istniejącej farmy wiatrowej Pawłowo o mocy 79 MW.

Od momentu wejścia do Polski EDPR zrealizował u nas projekty w energetyce odnawialnej o mocy blisko 1 GW. Obecnie w naszym kraju ma w eksploatacji odnawialne źródła energii o łącznej mocy około 800 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA