Cable pooling w Wielkopolsce. Powstała duża elektrownia wiatrowo-solarna

Cable pooling w Wielkopolsce. Powstała duża elektrownia wiatrowo-solarna
EDPR

Jeden z najaktywniejszych deweloperów na polskim rynku energii odnawialnej zbudował w Wielkopolsce dużą farmę fotowoltaiczną. Dzięki zastosowaniu cable poolingu energia z niej będzie trafiać do sieci w tym samym miejscu przyłączenia, w którym wprowadzana jest energia z pobliskiej farmy wiatrowej.

Mimo że inwestorzy na polskim rynku energetyki odnawialnej mają coraz większe problemy z uzyskaniem warunków przyłączenia dla planowanych elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, krajowy rynek OZE do tej pory nie korzystał z możliwości uruchamiania nowych źródeł, które daje koncepcja cable poolingu. Zakłada ona wykorzystanie przyłącza zajmowanego np. przez farmę wiatrową do podłączenia do sieci – w ramach tych samych warunków przyłączenia – np. elektrowni fotowoltaicznych.

Jedną z pierwszych inwestycji w Polsce uwzględniających cable pooling jest finalizowany w Wielkopolsce projekt firmy EDP Renewables (EDPR) – jednego z najaktywniejszych deweloperów na polskim rynku energii odnawialnej i jednego z największych wytwórców energii wiatrowej w naszym kraju.

REKLAMA

EDPR ogłosił, że w miejscowości Konary, na terenie dwóch gmin zlokalizowanych w województwie wielkopolskim: Gołańcz oraz Margonin, jeszcze w tym miesiącu zostanie oficjalnie otwarta nowa farma fotowoltaiczna o mocy 45 MW. Na inwestycję EDPR składa się około 70 tys. modułów fotowoltaicznych, które zajmują ponad 55 hektarów.

Farma fotowoltaiczna Konary skorzysta z tej samej stacji odbiorczej, do której przyłączona jest – również należąca do EDPR – farma wiatrowa Pawłowo o mocy 78 MW.

Całkowita moc przyłączeniowa stacji, do której podłączona jest farma wiatrowa Pawłowo, w wyniku przyłączenia farmy PV nie ulegnie zmianie. Jak podkreśla EDPR, aby powstały w ten sposób układ hybrydowy spełniał wszelkie wymagania operatora systemu przesyłowego, nad jego pracą czuwać będą specjalne algorytmy.

Kolejne inwestycje w planie

W gminie Margonin, na której terenie znajduje się nowa farma fotowoltaiczna, EDPR już od 2008 roku eksploatuje farmę wiatrową o mocy 120 MW. Przez wiele lat była ona największym tego typu obiektem w Polsce.

Wkrótce wywodzący się z Portugalii deweloper planuje oddanie do użytku swojej kolejnej ogromnej inwestycji w Wielkopolsce. Chodzi o farmę fotowoltaiczną Przykona, która ma być drugą największą elektrownią PV w naszym kraju.

Od 2008 roku, kiedy EDPR rozpoczęło swoją działalność w Polsce, firma zrealizowała projekty o mocy niemal 900 MW.

Na całym świecie portugalska grupa ma odnawialne źródła energii o łącznej mocy 15,2 GW. Obecnie w portfelu wytwórczym EDPR dominuje lądowa energetyka wiatrowa. Udział fotowoltaiki wynosi 13 proc., a morskich farm wiatrowych – 2 proc. W trakcie budowy są kolejne farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a także magazyny energii o łącznej mocy 5 GW.

REKLAMA

Cable pooling antidotum na problemy z przyłączeniem?

Cable pooling może być rozwiązaniem problemu niewystarczającej przepustowości sieci. Będzie on coraz bardziej odczuwalny wobec kolejnych inwestycji w OZE, za którymi nie będą nadążać inwestycje związane z rozbudową i modernizacją sieci.

Wspólne wykorzystanie przyłącza może okazać się szczególnie korzystne w przypadku połączenia generacji z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych – z uwagi na komplementarny profil generacji z obu źródeł.

W ciągu roku jest stosunkowo niewiele dni, w których jednocześnie na maksymalnych obrotach pracują zarówno elektrownie wiatrowe, jak i instalacje fotowoltaiczne, co w przypadku cable poolingu mogłoby skutkować utratą znacznej ilości generacji z powodu ograniczonych możliwości wspólnego przyłącza. Więcej na temat przeprowadzonych analiz efektywności zastosowania cable poolingu w artykule: Cable pooling szansą na rozwój wiatrowo-fotowoltaicznych hybryd.

Cable pooling w ustawie o OZE

Inwestycje w formule cable poolingu ma ułatwić nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą ostatnio przyjął parlament.

Zgodnie z poprawką do nowelizacji, którą zaproponował Senat, inwestorzy chcący dzielić przyłącze do sieci w ramach cable poolingu będą zawierać porozumienie wskazujące między innymi, który z nich będzie występować o warunki przyłączeniowe. Więcej o najnowszych zmianach w ustawie o OZE w artykule: Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE z poprawką dot. cable poolingu.

Jak podkreśla EDPR, zrealizowanie projektu w modelu cable pooling było możliwe przed wejściem w życie dedykowanych regulacji prawnych dzięki temu, że posiada on w swoich strukturach spółkę będącą operatorem systemu dystrybucyjnego.

Inwestor ocenia, że wdrożenie regulacji zaproponowanych ostatnio przez Senat ułatwi procesy inwestycyjne dla tego typu przedsięwzięć.

W Konarach pokazujemy, że idea współdzielenia sieci przez uzupełniające się technologie OZE, realizowana przez nas z powodzeniem w Portugalii i Hiszpanii, również w Polsce może uwolnić potencjał przyłączenia dodatkowych gigawatów OZE. Przy aktualnych cenach energii oraz w obliczu – miejmy nadzieję przejściowego – wyczerpania się tradycyjnych możliwości przyłączania nowych mocy OZE do sieci cable pooling może przynieść ulgę polskim odbiorcom energii – komentuje Bartosz Fedurek, dyrektor generalny EDPR Polska.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.