REKLAMA
 
REKLAMA

Duża farma fotowoltaiczna w lubuskim już produkuje energię

Duża farma fotowoltaiczna w lubuskim już produkuje energię
fot. EDPR

To jest pierwszy projekt EDP Renewables w województwie lubuskim. Dołącza do wielkoskalowych inwestycji firmy, która zainstalowała w Polsce prawie 300 MWp mocy w fotowoltaice.

W Chotkowie, w gminie Brzeźnica, ruszyła farma fotowoltaiczna o mocy 40 MWp. To trzecia inwestycja solarna EDP Renewables (EDPR) w polskim portfolio. Farma fotowoltaiczna zajmuje powierzchnię 47 ha i według szacunków wyprodukuje ponad 43 GWh energii elektrycznej w skali roku.

Instalacja w Chotkowie to jedna z największych farm solarnych w województwie lubuskim. Jej budowa ruszyła w zeszłym roku.

REKLAMA

– We współpracy z Neo Energy Group, przy wsparciu lokalnych władz gminy Brzeźnica, będziemy w stanie produkować na polskim rynku więcej czystej energii. Jest to zgodne z naszym podstawowym celem, jakim jest osiągniecie przez kraj bezpieczeństwa i niezależności energetycznej – mówił wówczas Joaquim Barbosa, dyrektor generalny EDPR Polska.

Trzy nowe farmy fotowoltaiczne

Jak podkreśla EDPR, inwestycja w Chotkowie jest trzecią farmą fotowoltaiczną, którą firma uruchamia w ciągu kilku miesięcy. Moc instalacji w gminie Brzeźnica zwiększa łączną moc energii słonecznej w polskim portfolio EDPR do ponad 280 MWp.

– W ciągu ostatnich miesięcy otworzyliśmy trzy elektrownie fotowoltaiczne, z drugą co do wielkości w Polsce (PV Przykona), co plasuje EDPR w czołówce firm rozwijających energetykę odnawialną w naszym kraju – podkreśla Bartosz Fedurek, Country Manager EDPR Polska.

REKLAMA

Wielkoskalowe projekty EDPR w Polsce

Oprócz właśnie uruchomionej farmy fotowoltaicznej Chotków (40 MWp) EDPR jest w Polsce właścicielem farm PV w Konarach i Przykonie. Ta druga, zlokalizowana w Wielkopolsce, uruchomiona została we wrześniu br.

PV Przykona ma moc 200 MW i składa się z prawie 380 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych. Obecnie jest to druga największa farma fotowoltaiczna w Polsce.

Z kolei PV Konary to działająca także w Wielkopolsce instalacja solarna o mocy 45 MW. Składa się z około 70 tys. modułów fotowoltaicznych zajmujących obszar ponad 55 ha. Przy tej farmie fotowoltaicznej EDPR zastosował cable pooling. Wytwarzana energia trafia do sieci w tym samym miejscu przyłączenia, w którym wprowadzana jest energia z pobliskiej farmy wiatrowej Pawłowo o mocy 78 MW.

EDPR działa w Polsce od 2008 r. i zbudował jeden z największych portfeli energii odnawialnej. Obejmuje on – oprócz instalacji PV – również trzy farmy wiatrowe. Jedna to działająca od 2008 r. instalacja o mocy 120 MW w gminie Margonin, która przez lata była największym tego typu obiektem w Polsce. Do tego dochodzą farmy Pawłowo (78 MW) oraz uruchomiona w październiku zeszłego roku farma wiatrowa w Budzyniu (70 MW).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A gdzie przy tych firmach fotowoltaicznych magazyny energii

Fotowoltiaki juz za.duzo x.trzeba wodne budować jak Norwegowie, bo są stabilne , takie spoetrzenia jak we.wroclawiu obok mostu już dawo prąd produkować powinno

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA