Nowy lider rynku producentów elektrowni wiatrowych
Dzięki rekodrowemu wzrostowi zainstalowaego potencjału energetyki wiatrowej w Chinach, po raz pierwszy producent elektrowni wiatrowych z tego kraju znalazł się na czele rankingu największych producentów pod względem zainstalowanego potencjału turbin w roku 2015.
W rankingu sporządzonym przez Bloomberg New Energy Finance (BNEF) na pierwszej pozycji pod względem dostarczonego w 2015 r. potencjału elektrowni wiatrowych znalazł się chiński Goldwind z instalacjami na poziomie 7,8 GW – z czego większość zamontowano w Chinach.
Drugie miejsce w rankingu BNEF zajął duński Vestas, który w 2015 r. dostarczył turbiny wiatrowe o mocy 7,3 GW, co jest wynikiem lepszym aż o 2,5 GW w porównaniu do roku 2014. Vestas ma szczególnie mocną pozycję na rynkach lądowej energetyki wiatrowej w Europie i Ameryce Północnej.
Trzeci jest amerykański GE, który w ubiegłym roku zainstalował turbiny o łącznej mocy 5,9 GW, a na kolejnych miejscach są niemiecki Siemens, który jest najwiekszym producentem morskich elektrowni wiatrowych, a także hiszpańska Gamesa. Na szóstym miejscu jest Enercon, który dominuje na rynku wiatrowym w Niemczech.
Natomiast kolejne cztery miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu największych producentów elektorwni wiatrowych na świecie przypadają firmom z Chin: Guodian, Envision Energy,
Ming Yang i CSIC.
– Nie dziwi, że pięciu chińskich producentów znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu w roku, gdy Chiny zainstalowały niemal połowę globalnego potencjału wiatrowego – komentuje Amy Grace z BNEF.
Chińśki potencjał wiatrowy w ubiegłym roku zwiększył się – według Bloomberga – aż o 29 GW. Drugim największym rynkiem wiatrowym na świecie, pod względem zainstalowanego w 2015 r. potencjału, były Stany Zjednoczone (8,6 GW), następnie Niemcy (3,7 GW), Indie i Brazylia (po 2,6 GW).
W sumie w ubiegłym roku na całym świecie powstały farmy wiatrowe o mocy 62 GW. To aż o 25 proc. więcej niż w roku 2014 r.
Według Global Wind Energy Council, potencjał energetyki wiatrowej na świecie wyniósł na koniec 2014 r. 369,6 GW, z czego w Chinach działały wówczas farmy wiatrowe o mocy 114,6 GW, w USA – 65,87 GW, w Niemczech – 39,1 GW, w Hiszpanii – 22,9 GW, w Indiach – 22,4 GW, a w Wielkiej Brytanii – 12,4 GW.
gramwzielone.pl