Polska rynkiem dla energii wiatrowej

Polska należy do tych krajów, którym branża energetyki wiatrowej przepowiada szybki wzrost w przyszłości. Doskonałe perspektywy dla energetyki wiatrowej mamy na{więcej} lądzie, a budowa farm wiatrowych na morzu będzie możliwa prawdopodobnie dopiero od roku 2018.

Polska ma znaczny potencjał dla energetyki wiatrowej na lądzie, szczególnie na północy kraju, czyli na wybrzeżu (wyspa Uznam, wybrzeże Bałtyku między Świnoujściem i Gdańskiem, Kaszuby) i na północnym wschodzie kraju – w okolicach Suwałk, gdzie występują nadzwyczaj korzystne warunki pod względem występowania wiatru.

Z drugiej jednak strony nie rozwiązano jeszcze w wielu miejscach licznych problemów, związanych z przyłączeniem farm wiatrowych do sieci energetycznej oraz z rygorystycznymi regulacjami dotyczącymi ochrony krajobrazu. Jest to przyczyną wielu niepewności i przeszkód na etapie rozwijania projektu. Jednak dla wielu międzynarodowych wystawców, którzy zaprezentują się w dniach 21 – 25 września 2010 na targach HUSUM WindEnergy, Polska będzie pomimo tego interesującym rynkiem przyszłości, na który chcieliby dostarczać swoje produkty.

REKLAMA

W 2009 roku  moc nowych siłowni wiatrowych wyniosła 322 MW. Dzięki temu całkowita moc przyłączona siłowni wiatrowych wzrosła do 865 MW. Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej przedstawiło w swoim raporcie „Ocena możliwości rozwoju i potencjału energetyki wiatrowej w Polsce do 2020 r.” szacunki, według których moc zainstalowana wzrośnie z 920 MW w 2010 roku, do ponad 5000 MW w 2015 roku  i około 13 GW w 2020 roku. Z tego 11 GW przypadnie na siłownie wiatrowe na lądzie, 1,5 GW na instalacje na morzu, a 600 MW na małe prywatne instalacje. Instalacje na morzu osiągną początkowo 500 MW, a wartość prognozowaną dopiero w 2018 roku. Kolejne 500 MW zostanie zainstalowane w latach 2019 i 2020.

Aby zrealizować te ambitne cele udział energii wiatrowej w całości energii wytwarzanej w Polsce musi osiągnąć w 2020 roku 17 procent, a w 2030 roku prawie 29 procent. Szacuje się, że liczba zatrudnionych w rozwijającej się od 2000 roku branży wiatrowej wzrośnie w latach 2008 – 2020 do 66 000 osób.

Firma Aluship Technology z Gdańska jest jednym z polskich wystawców, którzy zaprezentują się na targach Husum WindEnergy 2010. To przedsiębiorstwo jest wiodącym dostawcą konstrukcji aluminiowych i stalowych dla megajachtów. Ponadto firma Aluship specjalizuje się w wielkich elementach, które są wytwarzane w nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych i zrobotyzowanych halach produkcyjnych.

Kolejnym wystawcą z Polski będzie przedsiębiorstwo Odlewnia ELZAMECH z siedzibą w Elblągu. Odlewnia metali produkuje odlewy z żeliwa sferoidalnego i żeliwa szarego dla różnego rodzaju zastosowań przemysłowych, między innymi również dla energetyki wiatrowej. Paleta produkcji odlewni obejmuje w pierwszym rzędzie obrobione elementy maszyn o ciężarze do ok. 12 ton, na przykład piasty i inne elementy żeliwne do obudów turbin, których ciężar dochodzi do 13 ton oraz żeliwne łoża ułożyskowienia o wielkiej średnicy. Rzecznik prasowy firmy ELZAMECH Angelika Graczyk oświadczyła, że firma zamierza nadal wytwarzać produkty dla branży energii wiatrowej i właśnie zainwestowała w nowy piec indukcyjny, którego rozruch przewidziano w 2012 roku, a który umożliwi odlewanie elementów o ciężarze do 20 ton.

REKLAMA

EcoSolar z Warszawy jest producentem siłowni wiatrowych typu SkyWind o mocy 3,2 i 6 kW. Dorota Półtorak, współwłaścicielka i dyrektor zarządzający firmy, powiedziała, że EcoSolar jest jedynym producentem małych siłowni i mikrosiłowni wiatrowych w Polsce, które eksportuje na cały świat: „Nasza firma odnotowała wiele sukcesów; do tej pory zrealizowaliśmy ponad 90 siłowni wiatrowych. Do naszych najważniejszych modeli zaliczają się SkyWind 3200 i SkyWind 6000. Na targach Husum WindEnergy 2010 wystawimy z naszej palety produktów mały model o mocy 1kW.“ W zależności od warunków i życzeń klienta siłownie wiatrowe SkyWind mogą być dostarczane do pracy w systemie wyspowym z akumulatorem 12 V lub 24 V lub w wersji z falownikiem do przyłączenia do sieci. Ponadto Dorota Półtorak wspomniała również, że firma oferuje solarne ogrzewacze wody, które zapewniają najbardziej korzystne pod względem cenowym wytwarzanie energii.

Na targach Husum WindEnergy będzie obecne również niemieckie przedsiębiorstwo EUROS Entwicklungsgesellschaft z Berlina, które posiada od 1999 roku zakład produkujący łopaty śmigieł  w Żorach-Warszowicach. W drugim zakładzie w Ustroniu przedsiębiorstwo zajmuje się badaniem łopat śmigła o długości do 60 m i produkcją elastycznych łopat śmigła dla kolejnych prototypów.

Na targach Husum wystawią się również wielcy niemieccy producenci siłowni wiatrowych: Gamesa, Vestas, Siemens, REpower, Nordex i Fuhrländer, którzy w roku 2009 zainstalowali w Polsce elektrownie wiatrowe w pięciu wielkich farmach wiatrowych. Największy polski park elektrowni wiatrowych o mocy 120 MW został wyposażony w urządzenia firmy Gamesa. Niemieckie przedsiębiorstwo Enercon i południowo-koreański koncern STX dostarczają natomiast do Polski siłownie wiatrowe z napędem bezpośrednim. Po tym, gdy w Polsce dostrzeżono rynek dla rozwoju energii wiatrowej, do działania włączyli się również zagraniczni deweloperzy farm wiatrowych. Zalicza się do nich również przedsiębiorstwo Juwi z Niemiec, które we wrześniu 2009 otworzyło swój oddział w Krakowie.

HUSUM WindEnergy 2010 – to wiodące targi dla międzynarodowej branży energii wiatrowej. Są one organizowane we współpracy pomiędzy targami Messe Husum i Hamburg Messe. Od 21-ego do 25-tego września 2010 na targach Husum swoje produkty zaprezentuje ponad 800 przedsiębiorstw z prawie 30 krajów. Będą wśród nich wiodący w skali światowej producenci instalacji i poddostawcy. Międzynarodowe Targi Energii Wiatrowej  będą międzynarodowym spotkaniem i forum dla przedsiębiorstw i specjalistów z branży. Dalsze informacje na stroniewww.husumwindenergy.com

 


kontakt:

Gudrun Blickle, tel.: +49 40-3569-2442, gudrun.blickle@hamburg-messe.de

Klaus Lorenz, tel.: +49 2182-578780, presse@messehusum.de