GE finalizuje przejęcie czołowego producenta łopat wiatrowych

GE finalizuje przejęcie czołowego producenta łopat wiatrowych
Fot. LM Wind Power

General Electric ogłosił finalizację przejęcia LM Wind Power, duńskiej firmy rozwijającej nowe technologie i produkującej łopaty wirnikowe dla energetyki wiatrowej. Finalizację transakcji poprzedziło formalne zezwolenie udzielone przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylię. W efekcie GE zwiększyło swój udział w sektorze energetycznym również w Polsce.

GE z sukcesem działa na polskim rynku już od 25 lat, a dziś z radością rozszerzamy tutaj naszą działalność i jej zakres. Dzięki przełomowemu przejęciu LM Wind Power potwierdziliśmy nasze długoterminowe zaangażowanie w rozwój polskiej gospodarki, jak również umocniliśmy swoją pozycję krajowego lidera w sektorze energetyki. W wyniku tej znaczącej inwestycji GE będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich ogniw łańcucha wartości branży energetycznej w Polsce i regionie. Zwiększone zostaną również nasze możliwości produkcyjne w Polsce, jako że jeden z zakładów produkcyjnych LM Wind Power, wiodący w całej globalnej organizacji, znajduje się w Goleniowie w województwie zachodniopomorskim – komentuje Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie. 

GE dodaje, że oddział LM Wind Power w Goleniowie posiada duże doświadczenie w branży energetyki wiatrowej. Działa od 2008 roku i zatrudnia obecnie ponad 800 osób. Aktualnie zakład przygotowuje się do dalszej rozbudowy możliwości produkcyjnych. Dzięki wprowadzeniu kolejnych udoskonaleń technologicznych będzie miał możliwość produkcji nawet najdłuższych łopat wirnikowych. Zgodnie z podjętymi ustaleniami zakład produkcyjny będzie funkcjonował samodzielnie, jednocześnie wnosząc wkład w działalność GE i mając dostęp do rozwiązań firmy z dziedziny przemysłu cyfrowego. Nowy nabytek w Polsce oznacza również nowe możliwości dla GE – dotychczas produkcja łopat wiatrowych nie była częścią portfolio firmy.

REKLAMA

Realizację transakcji rozpoczęto w październiku ubiegłego roku, kiedy GE osiągnęło porozumienie z londyńskim funduszem Doughty Hanson w sprawie odkupienia LM Wind Power za 1,5 mld euro. Transakcja zapewnia przejęcie projektowania i produkcji łopat turbin wiatrowych przez segment GE Renewable Energy, zwiększając możliwości firmy w zakresie produkcji energii. GE zapowiada, że odnotuje zyski z tej transakcji już w 2018 roku.

REKLAMA

Finalizacja przejęcia LM Wind Power zapewnia nam wydajność produkcji niezbędną do rozbudowy naszej działalności w zakresie turbin wiatrowych, najszybciej rozwijającego się sektora produkcji energii elektrycznej. Dzięki wiedzy i technologii wytwarzania łopat wiatrowych w LM Wind Power, możemy teraz poprawić ogólną wydajność naszych turbin, zmniejszyć koszt energii elektrycznej, a naszym klientom zapewnić większe korzyści. Razem wykorzystamy rozwój odnawialnych źródeł energii i staniemy się siłą napędową GE – komentuje Jérôme Pécresse, CEO GE Renewable Energy.

GE informuje, że operacyjnie LM Wind Power pozostanie indywidualną jednostką biznesową, działającą w ramach GE Renewable Energy i będzie dostarczać łopaty wiatrowe zarówno do jednostek GE zajmujących się elektrowniami lądowymi, jak i morskimi. LM Wind Power wciąż będzie także zaopatrywać pozostałe firmy z branży energii wiatrowej, przestrzegając ustalonego protokołu i stosując uzgodnione zabezpieczenia w celu ochrony poufnych danych klientów.

Amerykański koncern zapewnia, że transakcja przejęcia LM Wind Power jest kolejnym krokiem w stronę poszerzenia możliwości firmy w dziedzinie odnawialnej energii.

GE wylicza w komunikacie na temat przejęcie LM Wind Power, że w poprzednich latach zbudowało pierwszą w Stanach Zjednoczonych morską farmę wiatrową, wygrało swój pierwszy projekt na elektrownię tego typu w Chinach, otworzyło lądową cyfrową elektrownię wiatrową i wodną, a także opracowało projekty hybrydowych elektrowni solarno-wiatrowych i wodno-wiatrowych.

red. gramwzielone.pl