Cena energii w aukcjach w Niemczech po raz pierwszy w górę. Dlaczego?
W prowadzonych dotąd w ramach niemieckiego systemu wsparcia dla OZE aukcjach dla energetyki fotowoltaicznej i wiatrowej za każdym razem notowano spadek średniej ceny zaoferowanej w przypadku zakwalifikowanych ofert. Tym razem, w kolejnej aukcji dla wiatru na lądzie, uzyskana średnia cena energii była wyższa niż we wcześniejszej aukcji.
Na początku lutego federalna agencja Bundesnetzagentur (BNetzA) ogłosiła wyniki kolejnej aukcji przeznaczonej dla deweloperów lądowych farm wiatrowych. Zgłoszono w sumie 132 projekty na łączną moc 989 MW. Wsparcie w postaci stałej, zaoferowanej w aukcji ceny przyznano natomiast dla 83 projektów na łączną moc 709 MW.
Zgłoszone ceny w przypadku nagrodzonych wsparciem ofert wahały się od 38 EUR/MWh do 52,8 EUR/MWh. Średnia wyniosła 47,3 EUR/MWh.
Odnotowano więc wyższe ceny niż uzyskane w poprzedniej aukcji dla wiatru na lądzie, która odbyła się w listopadzie 2017 r. W tamtej aukcji ceny zwycięskich ofert wyniosły zaledwie od 22 EUR/MWh do 38,3 EUR/MWh.
To pierwsza taka sytuacja w historii niemieckiego systemu aukcyjnego, w którym dotychczas w każdej z kolejnych aukcji dla fotowoltaiki czy wiatru notowano spadek średnich cen za energię.
Skąd może wynikać wyższa cena z ostatniej aukcji? Powód jest jeden – zaostrzenie wymogów dla spółdzielni energetycznych, które wcześniej – dzięki korzystniejszym warunkom udziału w poprzednich aukcjach – okazywały się bezkonkurencyjne, oferując znacznie niższe ceny niż inni oferenci.
W ramach wcześniejszych aukcji spółdzielnie były zwalniane z szeregu wymogów dotyczących koniecznych pozwoleń, a także zyskiwały prawo do zrealizowania inwestycji w znacznie dłuższym okresie – wynoszącym 4,5 roku, a nie 2,5 roku jak w przypadku pozostałych projektów.
W efekcie, w aukcji zakończonej 1 lutego br., wsparciem objęto już tylko 19 projektów zgłoszonych przez spółdzielnie energetyczne z 83 zakwalifikowanych ofert.
Jednak mimo odnotowanego w aukcji z lutego wzrostu uzyskanych cen za energię, i tak należy uznać je za bardzo niskie, a pozytywny jest również fakt, że mimo zaostrzenia warunków dla spółdzielni energetycznych, takie podmioty znalazły się i tak w gronie beneficjentów.
Warunki przyjęte w ostatniej aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej mają zostać utrzymane w kolejnej aukcji dla wiatru na lądzie, którą Bundesnetzagentur planuje na początek maja br.
Wcześniej, na początku kwietnia, zostanie rozstrzygnięta pierwsza niemiecka aukcja, w której o wsparcie będą rywalizować jednocześnie deweloperzy planujący budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsza taka aukcja w Niemczech. Nowy warunek dla deweloperów.
Z początkiem lutego BNetzA przeprowadziła też kolejną aukcję dla deweloperów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych.
Do aukcji dla PV zgłoszono 54 oferty na łączną moc 546 MW wobec przyjętego wolumenu 200 MW. Wsparciem objęto w efekcie tylko 24 projekty, z czego 11 będzie realizowanych w landach Bawaria i Badenia-Wirtembergia na dopuszczonych tam wyjątkowo do budowy farm PV gruntach rolnych gorszej kategorii.
Ceny zwycięskich ofert w lutowej aukcji dla fotowoltaiki wyniosły od 38,6 EUR/MWh do 45,9 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 43,3 EUR/MWh.
Kolejna aukcja dedykowana wyłącznie fotowoltaice odbędzie się w Niemczech 1 czerwca br., czyli dwa miesiące po aukcji łączonej i miesiąc po aukcji dla farm wiatrowych.
Nowy niemiecki rząd założył, w ramach uzgodnionej umowy koalicyjnej, organizację w najbliższych latach aukcji dla elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, w których wsparciem będą obejmowane projekty o potencjale po 4 GW rocznie.
red. gramwzielone.pl