Wiatraki zasilą europejskie serwery Facebooka

Wiatraki zasilą europejskie serwery Facebooka
Fot. Norsk Vind Energi

Potentat internetowy zwiększy wykorzystanie energii odnawialnej dzięki podpisaniu umowy PPA na zakup energii z ogromnego kompleksu wiatrowego, który powstanie w Norwegii. W ten sposób Facebook zasili swoje europejskie serwery.

Facebook podpisał umowy na zakup energii z parku wiatrowego, który powstanie na południu Norwegii. Kompleks elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 294 MW rozwija tam norweski deweloper Norsk Vind Energi, a po ukończeniu budowy operatorem wiatraków zostanie wywodzący się z Niemiec fundusz Luxcara.

W transakcję, dzięki której Facebook zakupi energię na okres 15 lat, jest zaangażowany szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który będzie świadczyć m.in. usługi bilansowania.

REKLAMA

Kompleks farm wiatrowych Bjerkreim będzie się składać z 70 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 4,2 MW. Wszystkie wiatraki mają w skali roku produkować około 1 TWh energii elektrycznej.

Uruchomienie kompleksu wiatrowego Bjerkreim ma nastąpić w przyszłym roku, a całą wytworzoną energię będzie kupować Facebook, zasilając w ten sposób swoje centra serwerowe w Odense w Danii oraz w Lulea w Szwecji.

Norsk Vind Energi ma już na koncie realizację farmy wiatrowej o mocy 160 MW, z której energię ma kupować na podstawie zawartej na 12 lat umowy PPA inny internetowy potentat Google.

REKLAMA

W tym miesiącu Norsk Vind Energi oraz Luxcara uruchomiły inną farmę wiatrową w Norwegii, składającą się z 33 turbin o jednostkowej mocy 111 MW, mającą produkować w skali roku 390 GWh energii elektrycznej.

Dla Facebooka to kolejna umowa PPA na energię wiatrową. W listopadzie ubiegłego roku Facebook i amerykański oddział włoskiego koncernu energetycznego Enel podpisały umowę na zakup energii z części farmy wiatrowej Rattlesnake Creek, która powstaje w stanie Nebraska. Chodziło o zakup energii z wiatraków o mocy 200 MW.

Ostatnio oba koncerny zdecydowały się rozszerzyć zawartą wcześniej umowę i obejmie ona zakup stopniowo coraz większej ilości energii z tej farmy wiatrowej – docelowo do roku 2029 z całości wiatraków mających wejść w skład projektu Rattlesnake Creek, którego całkowita moc wyniesie 320 MW.

Facebook już od dłuższego czasu zapowiada przejście wyłącznie na zieloną energię – podobnie jak inne, największe amerykańskie firmy technologiczne. Na czele wyścigu jest Google, który zapowiedział dojście – dzięki zawieranym umowom PPA – do poziomu 100 proc. energii z OZE już w ubiegłym roku.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.