Prof. Strupczewski: wiatraki na morzu dużo droższe od atomu

Prof. Strupczewski: wiatraki na morzu dużo droższe od atomu
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}Narodowe Centrum Badań Jądrowych: koszt produkcji prądu na morskich farmach wiatrowych jest dużo większy niż w przypadku elektrowni atomowych. 

O tym, że energia atomowa jest tańsza niż energia z morskich farm wiatrowych przekonuje prof. Andrzej Strupczewski. Naukowiec powołuje się na przykład Niemiec, w których energia z morskich farm wiatrowych kosztuje 190 €/MWh, a także Francji, gdzie koszt energii z elektrowni jądrowych III generacji jest o wiele niższy i wynosi 75 €/MWh. 

REKLAMA

– Jak przyznaje publikacja promująca morskie farmy wiatrowe „Morski wiatr kontra atom”, koszt wiatraków na morzu to 3,5 mln euro za MW mocy szczytowej, czyli ponad 8 mln euro za MW mocy średniej. Porównajmy to z nakładami inwestycyjnymi na elektrownię jądrową. Według zawieranych w ciągu ostatnich 3 lat kontraktów cena za projekt, dostawy, budowę, rozruch i pierwszy wsad paliwowy wynosi  3-3,5 mln euro/MW. Wliczając wszystkie koszty własne, wraz z kosztem kapitału, można przyjąć nakłady w wysokości 4,5 mln euro/MW. Do tego współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej w elektrowniach jądrowych w USA wynosi ponad 0,9, a w skali światowej 0,85. Przyjmując najbardziej niekorzystne liczby, otrzymamy nakłady na moc średnią w ciągu roku równe 5,3 mln euro/MWe mocy średniej w ciągu roku. W wypadku wiatraków to 8 mln euro. Jak więc można pisać, że wiatraki na morzu są tańsze, skoro z powyższych wyliczeń jasno wynika, że jest dokładnie odwrotnie – profesora Strupczewskiego cytuje „Rzeczpospolita”.

REKLAMA

Prof. Strupczewski podkreśla także, że żywotność elektrowni atomowych jest dużo dłuższa i wynosi około 60 lat, podczas gdy okres eksploatacji wiatraków na morzu to 20 lat. Zdaniem naukowca oznacza to, że porównując koszty pracy obu źródeł energii koszty elektrowni wiatrowych na morzu trzeba podnieść trzykrotnie. 
gramwzielone.pl