EPA Wind buduje farmy wiatrowe w woj. opolskim

EPA Wind buduje farmy wiatrowe w woj. opolskim
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

EPA Wind chce wybudować farmę wiatrową w Gminie Grodków. To nie jedyna tego rodzaju inwestycja realizowana przez firmę ze Szczecina, a także nie jest to jedyna farma wiatrowa, której budowę planuje się w opolskiej gminie.

Na lokalizację przyszłej farmy wiatrowej inwestor wybrał tereny powiatu brzeskiego leżącego w środkowo-zachodniej części województwa opolskiego. W miejscu planowanej inwestycji znajdującym się w pobliżu wsi Wierzbnik już od dwóch lat prowadzone są pomiary wiatru za pomocą 80-metrowego masztu pomiarowego.

Farma wiatrowa Wierzbnik ma składać się z 20 turbin, które w sumie dadzą zainstalowaną moc 40 MW.

REKLAMA

Jak informuje EPA Wind, na farmie wiatrowej staną wyłącznie nowe turbiny, co przełoży się na większe bezpieczeństwo. Wysokość wież wiatraków wyniesie maksymalnie 160 metrów, a średnica wirników – 100 m.

Realizacja inwestycji sprawi, że do gminnej kasy może trafiać co roku ok. 1-1,2 mln złotych rocznie, które z tytułu podatku od nieruchomości będzie musiał odprowadzać operator farmy.

Jak informuje Nowa Trybuna Opolska, wiatraki zostaną uruchomione jednak nie wcześniej niż w latach 2013-1014, przy czym powodzenie projektu będzie zależało od decyzji lokalnych władz. Budowy elektrowni wiatrowych nie blokują założenia planu zagospodarowania Gminy Grodków.

Burmistrz Grodkowa zapewnia, że decyzja dotycząca pozwolenia na postawienie elektrowni wiatrowych będzie konsultowana z mieszkańcami, a tych do poparcia dla swojej inwestycji aktywnie przekonuje EPA Wind. Firma założyła w tym celu nawet specjalną stronę internetową: www.wierzbnik.pl.

Turbiny wiatrowe mają stanąć w odległości od 400 do 700 metrów od zabudowań. Jak zapewnia inwestor, farma wiatrowa Wierzbnik została tak zaprojektowana, aby praca elektrowni była nieodczuwalna dla mieszkańców okolicznych domostw.

REKLAMA

W dodatku, inwestor zapewnia, że przeprowadził już badania wpływu inwestycji na środowisko naturalne, w tym: monitoring ornitologiczny, rozpoznanie chiropterologiczne, a także sprawdził, jak projekt wpłynie na krajobraz i faunę.

Oprócz EPA Wind, w gminie Grodków elektrownie wiatrowe na farmie wiatrowej Bąków chce stawiać gdańska spółka Altiplano. Firma musi jednak wykonać na polecenie burmistrza Grodkowa raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Dopiero po złożeniu raportu będzie można kontynuować zawieszone na razie postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego projektu.

Raport o oddziaływaniu na środowisko planowanej farmy wiatrowej Wierzbnik został już natomiast złożony przez EPA Wind w Urzędzie Miejskim w Grodkowie.

Jak informuje opolska Gazeta Wyborcza, EPA Wind chce wybudować na terenie województwa opolskiego także drugą farmę wiatrową, która ma stanąć na terenach gmin Olszanka i Skarbimierz i ma składać się z 31 turbin wiatrowych.

Spółka komandytowa EPA Wind, którą z początkiem tego roku wydzielono z EPA Sp. z o.o., to jedna z najaktywniejszych firm działających na na polskim rynku energii wiatrowej.

Firma realizuje projekty o łącznej mocy 1,5 GW. Większość inwestycji zlokalizowana jest w woj. zachodniopomorskim, gdzie przy udziale EPA Wind już powstały lub powstają m.in. farma wiatrowa Zagórze (30 MW), farma wiatrowa Jagniątkowo (30,6 MW), farma wiatrowa Tymień (50 MW), farma wiatrowa Cisowo (18 MW), farma wiatrowa Barzowice (4,99 MW), farma wiatrowa Karnice i Karnice II (29,9 MW i 24 MW), farma wiatrowa Tychowo (35 MW), farma wiatrowa Wartkowo (30 MW), farma wiatrowa Jarogniew-Mołtowo (20 MW) oraz farma wiatrowa Karwice (40 MW).

Inwestycje realizowane przez EPA Wind w pozostałych częściach kraju to: farma wiatrowa Kamieńsk(30 MW, woj. łódzkie), farma wiatrowa Modlikowice (24 MW, woj. dolnośląskie), farma wiatrowa Łukaszów (34 MW, woj. dolnośląskie), farma wiatrowa Puck (22 MW, woj. pomorskie), a także farma wiatrowa Suwałki (41,4 MW).

EPA Wind w zakresie budowy parków wiatrowych współpracowała już m.in. z DONG EnergyGDF Suezczy Polish Energy Partners.