"Ostania szansa na dobrą ustawę o OZE". PSEW zaprasza do dyskusji

"Ostania szansa na dobrą ustawę o OZE". PSEW zaprasza do dyskusji
Ryan McD / Flickr CC-by-2.0

{więcej}XV Forum Energetyki Wiatrowej, które odbędzie się 20 listopada w Warszawie, to ostatnia realna szansa wpływu na kształt rządowego projektu ustawy o OZE – najważniejszego dla przyszłości zielonej energii aktu prawnego. 

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli liderzy najważniejszych klubów parlamentarnych i przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki m.in. Janusz Pilitowski (dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej), Leszek Miller (SLD), Andrzej Czerwiński (PO), Jacek Najder (Ruch Palikota), Marek Sawicki (PSL), Arkadiusz Litwiński (PO). Organizatorem spotkania jest Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

– Forum Energetyki Wiatrowej może być przełomem w walce o konkretne zapisy w ustawie. Podczas spotkania nie tylko chcemy wnikliwie przeanalizować skutki wprowadzenia ustawy w obecnym brzmieniu projektu, ale przede wszystkim zbudować silną koalicję na rzecz przyszłości energetyki wiatrowej w Polsce. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli kluczowych resortów i liderów najważniejszych klubów poselskich odpowiedzialnych za dalsze losy branży – powiedział Krzysztof Prasałek, prezes PSEW.

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki przygotowało do tej pory kilka projektów ustawy o OZE. Ostatni z nich wywołał falę niepokoju wśród inwestorów – wielu z nich zadaje sobie pytanie o dalszy sens funkcjonowania w sektorze energetyki wiatrowej, w którym otoczenie prawne nie gwarantuje bezpieczeństwa prowadzonych inwestycji.

REKLAMA

Aby przyśpieszyć i usprawnić prace nad ustawą o OZE Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej poprosiło niezależną firmę konsultingową PwC o przygotowanie specjalnego raportu, który pokazałby wpływ projektu ustawy o OZE na sektor wiatrowy. Wnioski z raportu są jednoznaczne: wprowadzenie w życie projektu ustawy z 9 października 2012 r. doprowadzi do sytuacji, w której nawet projekty farm wiatrowych o dobrej wietrzności i niskich nakładach inwestycyjnych mogą zostać niezrealizowane.

– Koniec rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce oznaczałby bankructwo wielu firm działających w branży i ryzyko bezrobocia dla blisko 2 tysięcy osób zatrudnionych w sektorze. To także daleko idące negatywne konsekwencje gospodarcze dla Polski i gmin wiejskich, ponieważ groziłaby nam utrata zaufania zagranicznych inwestorów – dodał Krzysztof Prasałek.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wierzy, że Forum, które odbędzie się 20 listopada, będzie stanowić platformę wymiany poglądów pomiędzy uczestnikami rynku energetyki wiatrowej a przedstawicielami władzy ustawodawczej, a także pozwoli na wypracowanie jak najlepszych rozwiązań dla producentów energii oraz konsumentów.

Szczegóły, rejestracja i program spotkania dostępne są na stronie www.15few2012.psew.pl
źródło: PSEW