Co nowy system wsparcia oznacza dla "wiatrówki"?

Co nowy system wsparcia oznacza dla "wiatrówki"?
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

NOWA USTAWA O OZE. Wraz z wprowadzeniem w życie nowej ustawy o OZE resort gospodarki chce oszczędzić na operatorach lądowych farm wiatrowych. Większe wsparcie dostaną natomiast {więcej}energetyka wiatrowa na morzu oraz małe elektrownie wiatrowe.

W zaprezentowanym wczoraj, nowym systemie wsparcia dla producentów energii odnawialnej, który ma zacząć obowiązywać wraz z wprowadzeniem w życie nowej ustawy o OZE, podano wartość wsparcia, na które będą mogli liczyć producenci energii z elektrowni wiatrowych.

W nowym systemie wsparcia właściciele nowych elektrowni wiatrowych będą mogli sprzedawać energię po preferencyjnych cenach, uwzględniających świadectwo pochodzenia, przez okres 15 lat. Dla elektrowni, które już korzystają z systemu zielonych certyfikatów okres ten zostanie odpowiednio zmniejszony – np. farma wiatrowa uruchomiona w 2007 roku, po wejściu w życie nowych przepisów, na wspawcie w postaci zielonych certyfikatów będzie mogła liczyć do roku 2022.

REKLAMA

Obecne stawki dla operatorów farm wiatrowych w ramach polskiego systemu świadectw pochodzenia należą do najatrakcyjniejszych w Europie, co potwierdza szybki przyrost mocy w energetyce wiatrowej w naszym kraju. Za wypordukowanie 1 MWh energii właściciel elektrowni wiatrowej może liczyć na przychód w wysokości około 470 zł (cena energii + cena zielonego certyfikatu).

REKLAMA

Nowy system ma natomiast zmniejszyć wartość wsparcia dla lądowych farm wiatrowych poprzez zastosowanie współczynnika korygującego wartość certyfikatu na poziomie około 0,7. Onacza to, że po wejściu w życie nowych zasad, operatorzy farm wiatrowych na lądzie na każdej megawatogodzinie wyprodukowanej energii zarobią w sumie około 390 zł, na co złoży się sprzedaż energii (obecna cena ok. 200 zł/MWh oraz zielonego certyfikatu (0,7 x 270 zł).

Większą wartość wsparcia resort gospodarki chce natomiast przyznać energetyce wiatrowej typu offshore (współczynnik korygujący około 1,35-1,4 wartości zielonego certyfikatu) oraz właścicielom małych elektrowni wiatrowych o mocy do 200 kW (współczynnik korygujący na poziomie około 1,3). Dodatkowo właściciele elektrowni wiatrowych o mocy do 40 kW, czyli urządzeń zaliczanych do tzw. mikroinstalacji, będą mogli zwiększyć dochody ze sprzedaży energii dzięki zwiększeniu współczynnika korygującego o 0,5 punktu.

Zobacz pozostałe współczynniki korygujące dla innych technologii OZE, takich jak fotowoltaika, hydroenergetyka czy biogaz, w zakładce „grafiki” Gramwzielone.pl: Nowy system wsparcia OZE