Fluence wyraźnie obniża koszt magazynów energii

Fluence wyraźnie obniża koszt magazynów energii
Fluence

Producent bateryjnych magazynów energii Fluence zapowiedział wdrożenie na rynek nowej generacji tego rodzaju urządzeń, chwaląc się, że już pozyskał na nie zamówienia liczone w setkach megawatów.

Fluence, dostawca bateryjnych, przemysłowych magazynów energii, utworzony przez firmy Siemens i AES Company, poinformował o wprowadzeniu na rynek nowej generacji magazynów energii, których pracę i efektywność będą optymalizować rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji.

Fluence zapewnia, że w ciągu ostatniej dekady udało się obniżyć koszt bateryjnych magazynów energii o 90 proc., natomiast wdrożone teraz rozwiązania w nowej generacji tego rodzaju urządzeń sprawiły, że koszty komponentów stosowanych w magazynach oprócz samych baterii, zostały zredukowane jeszcze o 25 proc.

REKLAMA

Czołowy dostawca magazynów energii zapewnia, że taką redukcję kosztów udało mu się osiągnąć dzięki wdrożeniu we własnym zakresie masowej produkcji komponentów magazynów, podczas gdy wcześniej były one składane w dużej mierze z komponentów pozyskiwanych od różnych producentów, co dodatkowo podnosiło koszty.

Fluence poinformował jednocześnie o pozyskaniu zamówień na magazyny energii nowej generacji o łącznej mocy 800 MW i pojemności 2,3 GWh. Wśród firm, które zamówiły magazyny, są m.in. Enel i Siemens.

W ten sposób Fluence zwiększył portfel  zrealizowanych i zakontraktowanych magazynów do 2,1 GW.

Firma utworzona przez Siemensa i AES Company oferuje trzy rodzaje magazynów energii. Pierwszy, określany jako Gridstack, to przemysłowy magazyn energii przeznaczony do świadczenia usług sieciowych, takich jak regulacja częstotliwości, a także do pokrywania szczytowego zapotrzebowania na energię.

REKLAMA

Drugie urządzenie o nazwie Sunstack zostało zaprojektowane w celu współpracy z elektrowniami fotowoltaicznymi i ma stabilizować dostawy energii do sieci, dodatkowo świadcząc usługi sieciowe.

Trzeci magazyn, o nazwie Edgestack, ma wspierać odbiorców przemysłowych, zapewniając im backup na wypadek problemów z dostawami energii z sieci oraz redukcję opłat za pobór energii w szczycie zapotrzebowania.

Siemens ma obecnie realizować zamówienia z wykorzystaniem magazynów Fluence m.in. w Niemczech, Portugalii i Finlandii.

– Bateryjne magazyny energii to szybko rozwijający się segment, kluczowy dla transformacji energetycznej. Technologie magazynowania są kluczowe dla efektywnego kosztowo i szybkiego wdrażania projektów w obszarze energetyki rozproszonej, mikrosieci oraz elektromobilności – komentuje Jean-Christoph Heyne z Siemens AG.

W planach Fluence jest m.in. budowa dwóch ogromnych magazynów energii, o parametrach 250 MW/125 MWh każdy, które miałyby wspomóc pracę sieci energetycznych w Australii, zwiększając możliwości przesyłu energii miedzy stanami Nowa Południowa Walia oraz Wiktoria.

Amerykańska firma podkreśla, że takie magazyny energii byłaby w stanie dostarczyć i uruchomić w czasie 14-18 miesięcy, czyli znacznie szybciej niż potrzeba byłoby na wykonanie niezbędnych modernizacji sieci, których realizacja potrwałaby zdaniem Fluence do około 2027/28 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.