Tesla notuje najlepszy wynik sprzedaży magazynów energii

Tesla notuje najlepszy wynik sprzedaży magazynów energii
Tesla

Trzeci kwartał 2020 roku był rekordowy dla Tesli pod wieloma względami także pod względem pojemności sprzedanych w tym czasie bateryjnych magazynów energii. W rok firma Elona Muska dostarczyła baterie o łącznej pojemności niemal 2 GWh, notując w minionym kwartale najlepszy wynik sprzedaży.

W poprzednim kwartale Tesla sprzedała bateryjne magazyny energii o łącznej pojemności 759 MWh w porównaniu do sprzedaży na poziomie 419 MWh w drugim kwartale, 260 MWh w pierwszym kwartale 2020 r., 260 MWh w ostatnim kwartale ubiegłego roku oraz 530 MWh w trzecim kwartale 2019 roku. Razem daje to zrealizowane w ciągu roku dostawy magazynów o łącznej pojemności 1968 GWh.

W kolejnych kwartałach wyniki sprzedaży Tesli jeśli chodzi o bateryjne magazyny energii powinny zwiększyć wprowadzane właśnie do produkcji magazyny energii Megapack o mocy 1,5 MW i pojemności 3 MWh wobec pojemności 232 kWh oferowanych wcześniej Powerpacków.

REKLAMA

W minionym kwartale Tesla podwoiła produkcję tych magazynów energii w swojej fabryce w Nevadzie.

Wykorzystanie w inwestycjach tak dużych jednostek bateryjnych, złożonych już w fabryce, a więc wymagających mniej pracy instalatorów, zmniejszy koszty inwestycji. Tesla zapewnia, że dzięki zastosowaniu Megapacków jest w stanie uruchomić magazyn o mocy 250 MW i pojemności sięgającej nawet 1 GWh w zaledwie 3 miesiące.

Pierwsze Megapacki Tesla dostarczyła na miejsce wielkiej bateryjnej inwestycji w Moss Landing w Kalifornii, gdzie lokalny koncern energetyczny PG&E buduje magazyn o mocy 182,5 MW i pojemności 730 MWh z możliwością rozbudowy do 1,1 GWh.

REKLAMA

W komentarzu do wyników za trzeci kwartał 2020 r. Tesla podkreśla ogłoszoną w dniu 22 września strategię rozwoju technologii baterii, która ma doprowadzić do obniżenia kosztów produkcji przeciętnie o 56 proc.

Osiągniecie takiej redukcji ma umożliwić wprowadzenie na rynek samochodów elektrycznych za 25 tys. USD. Powinno to się przełożyć również na wyraźne obniżenie kosztów stacjonarnych magazynów energii, a więc i zwiększenia ich konkurencyjności na rynku energetycznym.

Tesla podkreśla ponadto w komentarzu do wyników za poprzedni kwartał, że w ostatnim czasie wyraźnie wzrosło zainteresowanie jej najmniejszymi, domowymi magazynami energii Powerwall – szczególnie w Kalifornii, której system energetyczny w ostatnich miesiącach borykał się z problemami skutkującymi koniecznością ograniczania zużycia energii przez odbiorców.

W sumie w trzecim kwartale 2020 r. energetyczny segment Tesli, na który składa się jeszcze sprzedaż instalacji fotowoltaicznych, wypracował przychody w wysokości 579 mln dolarów wobec całkowitych przychodów koncernu z Kalifornii, które były najwyższe w historii i wyniosły 8,711 mld dolarów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.