Katarczycy inwestują w czołowego producenta magazynów energii

Katarczycy inwestują w czołowego producenta magazynów energii
Fluence

Firma Fluence utworzona przez Siemens i AES Company dostanie spory zastrzyk gotówki od funduszu Qatar Investment Authority. W połowie ubiegłego roku Fluence zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej generacji magazynów, która ma umożliwić obniżenie kosztów przechowywania energii o 1/4 w porównaniu z wcześniej dostępną technologią.

Qatar Investment Authority zainwestuje w  producenta przemysłowych, bateryjnych magazynów energii Fluence kwotę 125 mln dolarów. W wyniku transakcji Siemens i AES pozostaną głównymi udziałowcami firmy, posiadając w niej po 44 proc. udziałów.

Fluence zapowiada poszukiwania kolejnych inwestorów, dzięki którym chce jeszcze szybciej rozwijać swoje technologie.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu joint-venture Siemensa i AES przejęło startup Advnced Microgrid Soultions, który pracuje nad zastosowaniem rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji w celu optymalizacji wykorzystania magazynów energii.

Jak zapewnia Fluence, rozwiązania wdrażane przez Advnced Microgrid Soultions mogą przyczynić się nawet do dwukrotnego wzrostu przychodów z magazynów energii, a dodatkowo umożliwiają zwiększenie średnio o 10 proc. przychodów ze sprzedaży energii z odnawialnych źródeł energii dzięki optymalizacji działalności na rynku hurtowym.

Oprogramowanie od Advnced Microgrid Soultions już obecnie optymalizuje pracę źródeł o mocy 1,7 GW, które znajdują się w Australii i Kalifornii.

Fluence zrealizował lub jest w trakcie realizacji projektów związanych z magazynowaniem energii, których łączna moc sięga 2,4 GW i które są zlokalizowane w 22 krajach.

Obecnie w planach firmy jest m.in. budowa dwóch ogromnych magazynów energii, o parametrach 250 MW/125 MWh każdy, które mają wspomóc pracę sieci energetycznej w Australii, zwiększając możliwości przesyłu energii miedzy stanami Nowa Południowa Walia oraz Wiktoria.

Ostatnio Fluence ogłosił pozyskanie kontraktu na budowę największego litowo-jonowego magazynu energii w Ameryce Południowej. Instalacja, która powstanie w Chile już w przyszłym roku, będzie posiadać moc 112 MW, którą będzie dostarczana do sieci w czasie do 5 godzin. Magazyn będzie gromadzić nadwyżki energii wytwarzanej przez elektrownię fotowoltaiczną o mocy 180 MW.

REKLAMA

Magazynowanie tańsze o 25 procent

W połowie 2020 roku Fluence ogłosił wprowadzenie na rynek nowej generacji bateryjnych magazynów energii, które mają umożliwić zejście z kosztami gromadzenia energii o 25 proc. w porównaniu z magazynami dostępnymi wcześniej na rynku.

Fluence zapewnia, że taką redukcję kosztów udało się osiągnąć dzięki wdrożeniu we własnym zakresie masowej produkcji komponentów magazynów, podczas gdy wcześniej były one składane w dużej mierze z komponentów pozyskiwanych od różnych producentów, co dodatkowo podnosiło koszty.

Firma utworzona przez Siemensa i AES Company ma zaoferować trzy rodzaje magazynów energii nowej generacji. Pierwszy, określany jako Gridstack, to przemysłowy magazyn energii przeznaczony do świadczenia usług sieciowych, takich jak regulacja częstotliwości, a także do pokrywania szczytowego zapotrzebowania na energię.

Drugie urządzenie o nazwie Sunstack zostało zaprojektowane w celu współpracy z elektrowniami fotowoltaicznymi i ma stabilizować dostawy energii do sieci, dodatkowo świadcząc usługi sieciowe.

Trzeci magazyn, o nazwie Edgestack, ma wspierać odbiorców przemysłowych, zapewniając im backup na wypadek problemów z dostawami energii z sieci oraz redukcję opłat za pobór energii w szczycie zapotrzebowania.

Amerykańska firma podkreśla, że takie magazyny energii może dostarczyć i uruchomić w czasie 14-18 miesięcy, czyli znacznie szybciej niż potrzeba na wykonanie niezbędnych modernizacji sieci.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.