Northvolt zbuduje bateryjny campus za 750 mln dolarów

Northvolt zbuduje bateryjny campus za 750 mln dolarów
Northvolt

Producent baterii i magazynów energii, który rozwija zdolności produkcyjne m.in. w Polsce, uruchomi centrum badawczo-rozwojowe zlokalizowane w Vasteras w Szwecji. Northvolt już teraz zatrudnia tam 400 pracowników, a w efekcie rozbudowy działu badawczo-rozwojowego pracę ma znaleźć jeszcze przynajmniej 600 osób.

Szwedzka firma powstała zaledwie w 2016 roku, a już obecnie należy do liderów europejskiego rynku bateryjnego. W Skelleftea na północy Szwecji powstaje fabryka Northvolt, w której mają być wytwarzane baterie o pojemności 40 GWh w skali roku.

Do roku 2030 Szwedzi chcą produkować baterie o pojemności 150 GWh i już szykują budowę kolejnych fabryk, które mają powstać w Niemczech i Polsce.  

REKLAMA

Fabryka w Salzgitter w Niemczech ma być gotowa w 2024 r. i dzięki niej potencjał produkcji baterii Northvolt wzrośnie o 16 GWh. Z kolei w naszym kraju Szwedzi zbudują kosztem 200 mln euro fabrykę magazynów energii. Zakład liczący 50 tys. m2 będzie zlokalizowany w Gdańsku. Jego uruchomienie zaplanowano na 2022 rok i mają w nim powstawać magazyny o pojemności 5 GWh, a później produkcja ma zostać rozszerzona nawet do 12 GWh.

Od 2018 firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o., która w zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle.

Obecnie Northvolt zatrudnia niemal 2 tys. pracowników 83 różnych narodowości w swoich lokalizacjach w Szwecji, Niemczech i Polsce. Do partnerów biznesowych i klientów Northvolt należą m.in. ABB, BMW Group, Scania, Siemens, Vattenfall, Vestas i Volkswagen Group.      

REKLAMA

Wcześniej w tym roku Northvolt ogłosił podpisanie emisji prywatnej o wartości 2,75 miliardów dolarów. Sfinansuje w ten sposób zwiększenie mocy produkcyjnych fabryki ogniw bateryjnych w Szwecji oraz zwiększy zakres badań i rozwoju w swoich lokalizacjach w Szwecji i Polsce.

Teraz Szwedzi ogłaszają inicjatywę związaną z rozwojem potencjału badawczo-rozwojowego. Za 750 mln dolarów chcą zbudować centrum B+R, w którym będą prowadzone prace nad wszystkimi aspektami związanymi z rozwojem technologii, produkcją i wykorzystaniem baterii.

Inwestycja zostanie zrealizowana na bazie istniejącej infrastruktury Northvolt Labs mieszczącej się w Vasteras w Szwecji. Szwedzka firma posiada tam pilotażowe linie, na których produkuje ogniwa bateryjne, a także rozwija recykling baterii.

Obecnie w Northvolt Labs pracuje już około 400 osób, a dzięki rozbudowie campusu zatrudnienie zostanie tam zwiększone przynajmniej do 1000 osób.

Jedna z technologii, nad której rozwojem pracuje Northvolt, bazuje na ogniwach z płynnym elektrolitem i anodą litowo-metalową. Tę technologię rozwijała wcześniej przejęta przez Szwedów firma o nazwie Cuberg, która została utworzona przez inżynierów z kalifornijskiego uniwersytetu Stanforda.

Technologia firmy Cuberg ma umożliwić wyraźne zwiększenie gęstości energii, a dodatkowo jej zaletą ma być możliwość szybkiego wprowadzenia na rynek z uwagi na pełną kompatybilność z dotychczasowymi liniami produkcyjnymi baterii litowo-jonowych. Northvolt zapewnia, że ogniwa firmy Cuberg w roku 2025 przekroczą gęstość 1000 Wh/L.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.