To będzie największy na świecie off-gridowy magazyn energii

To będzie największy na świecie off-gridowy magazyn energii
Huawei

Nawet 1,3 miliarda dolarów ma kosztować ogromny projekt łączący fotowoltaikę i bateryjny magazyn energii, który zostanie zrealizowany nad Morzem Czerwonym. Magazyn nie będzie podłączony do publicznej sieci, a jego zadaniem będzie wsparcie lokalnego systemu energetycznego.

Konsorcjum deweloperów pod przewodnictwem arabskiego koncernu energetycznego ACWA Power zapewniło finansowanie projektu magazynowania energii, który zostanie zrealizowany na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej.

Jeden z największych na świecie bateryjnych magazynów energii będzie częścią ogromnego projektu turystycznego budowanego nad Morzem Czerwonym. Będzie to jednocześnie największy na świecie bateryjny projekt off-grid.

REKLAMA

Kompleks turystyczny nad Morzem Czerwonym zostanie wyposażony w instalacje fotowoltaiczne o mocy 320 MW i ogromną baterię o pojemności 1,3 GWh (nie podano mocy), która będzie działać w lokalnej, autonomicznej sieci.

Inwestycja ma kosztować 1,3 miliarda dolarów. Realizacja pierwszej fazy rozpocznie się pod koniec tego roku – wraz z otwarciem pierwszych hoteli – a zakończy w 2023 r.

„The Red Sea Project” zapowiadany jako „najbardziej ambitne na świecie przedsięwzięcie związane z luksusową turystyką” ma „zachęcić odwiedzających do odkrywania cudów i bogatego dziedzictwa kulturowego wybrzeża Morza Czerwonego w Arabii Saudyjskiej”.

Kontrakt na realizację największego na świecie systemu magazynowania energii poza publiczną siecią zdobył w ubiegłym roku chiński gigant technologiczny Huawei.

REKLAMA

Instalacja solar-plus-storage została zaprojektowana tak, aby kompleks kilkudziesięciu hoteli był zasilany energią odnawialną produkowaną na miejscu. Energia elektryczna będzie służyć m.in. do zasilenia instalacji do produkcji wody, oczyszczania ścieków i chłodzenia.

ACWA Power podkreśla, że jest to kamień milowy w realizacji projektu „Saudi Vision 2030”, który ma zmniejszyć zależność Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej.

Elementem „Saudi Vision 2030” jest także m.in. budowa ogromnego kompleksu fotowoltaicznego i wiatrowego, wspomaganego magazynami energii, dzięki któremu możliwe ma być zasilanie wyłącznie zieloną energią Neom – saudyjskiego miasta przyszłości, które ma powstać również nad Morzem Czerwonym na powierzchni 26,5 tys. km2 i którego koszt budowy ma sięgnąć astronomicznej kwoty 500 mld dolarów.

Cel Arabii Saudyjskiej to zwiększenie udziału zielonej energii w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej do 50 proc. do roku 2030. Resztę mają zapewniać elektrownie gazowe.

Katarzyna Bielińska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.