Stora Enso i Northvolt opracują baterie na bazie drewna

Stora Enso i Northvolt opracują baterie na bazie drewna
Northvolt

Szwedzkie firmy Stora Enso i Northvolt połączyły siły, aby stworzyć baterie wykorzystujące twardy węgiel na bazie ligniny, produkowany z drewna pozyskiwanego w skandynawskich lasach. W efekcie ma powstać pierwszy na świecie akumulator z anodą otrzymywaną w całości z europejskich surowców. Szwedzi przekonują, że zastosowanie takich baterii pozwoliłoby zmniejszyć nie tylko ślad węglowy, ale i koszty.

Stora Enso i Northvolt zawarły umowę, aby stworzyć baterię zawierającą anodę produkowaną z surowców pozyskiwanych w sposób zrównoważony w krajach skandynawskich.

Co by było, gdybyś mógł zastąpić grafit w akumulatorach litowo-jonowych czymś bardziej zrównoważonym? Czymś zrobionym z drzew? – zapytali Szwedzi z firmy Stora Enso i opracowali Lignode – twardy węgiel wytwarzany z ligniny, która jest produktem ubocznym w wytwarzaniu włókna celulozowego. 

REKLAMA

Odnawialne źródło węgla

Drzewa składają się w 20–30 proc. z ligniny, gdzie odgrywa ona rolę naturalnego i silnego spoiwa. Jest to jedno z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.

Lignina jest już produkowana w Europie w milionach ton, dzięki czemu szybko rozwijająca się branża baterii ma szansę stać się bardziej zrównoważona w niedalekiej perspektywie czasowej.

REKLAMA

Wspólna praca nad rozwojem akumulatorów, jaką podejmujemy z Northvolt, to krok na naszej drodze do zaopatrywania szybko rozwijającego się rynku akumulatorów w odnawialne materiały anodowe wykonane z drzew. Nasz twardy węgiel na bazie ligniny, Lignode, zapewni Europie strategiczne dostawy surowca anodowego, zaspokajając potrzeby produkcji zrównoważonych baterii do wykorzystania m.in. w branży motoryzacyjnej i w magazynach energii – mówi Johanna Hagelberg, wiceprezes ds. biomateriałów w Stora Enso.

Ekologiczne partnerstwo

W ramach partnerstwa Stora Enso ma dostarczyć swój materiał anodowy na bazie ligniny, natomiast Northvolt zajmie się projektowaniem ogniw, rozwojem procesu produkcyjnego i zwiększaniem skali technologii.

Badamy nowe źródło zrównoważonych surowców i rozszerzamy europejski łańcuch wartości, jednocześnie opracowując tańszą chemię do baterii. To demonstracja tego, jak nasze dążenie do rozwijania zrównoważonego przemysłu akumulatorowego idzie w parze z tworzeniem pozytywnego wpływu zarówno na społeczeństwo, jak i na zmniejszanie kosztów – mówi Emma Nehrenheim, dyrektor ds. środowiska w Northvolt.

Pilotażowa linia produkcyjna Stora Enso dla biomateriałów węglowych znajduje się w zakładzie produkcyjnym w Sunila w Finlandii, gdzie lignina jest produkowana przemysłowo od 2015 roku. Roczna zdolność produkcyjna wynosi 50 tys. ton, co czyni Stora Enso największym producentem ligniny typu kraft na świecie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.