Zakład recyklingu baterii li-ion w Zawierciu za pieniądze z EBOR

Zakład recyklingu baterii li-ion w Zawierciu za pieniądze z EBOR
fot. Elemental Holding

Na stronie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) pojawiła się informacja o planowanej inwestycji kapitałowej dotyczącej Grupy Elemental Holding. Środki mają być przeznaczone m.in. na budowę pierwszego w Polsce nowoczesnego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych.

Elemental Holding będzie mógł wykorzystać środki od EBOR na rozwój nowego obszaru swojej działalności – recyklingu baterii litowo-jonowych. Plany obejmują budowę w Zawierciu na Śląsku jednego z największych w Europie zakładów recyklingu takich baterii i odzyskiwania z nich strategicznych pierwiastków, m.in. metali z grupy platynowców (platyna, pallad i rod). Zakład ma zostać otwarty na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2023 roku.

Elemental Holding to globalna grupa kapitałowa, która dotychczas koncentrowała się na recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych i sprzętu elektronicznego (e-waste).

REKLAMA

Środki z planowanego przez EBOR wsparcia pomogą nam zrealizować nasz najnowszy projekt – inwestycję typu greenfield w Zawierciu, otwierając nowe perspektywy wzrostu w nowo utworzonym obszarze recyklingu baterii mówi Paweł Jarski, prezes Grupy Elemental Holding.

Nasza działalność doskonale wpisuje się w realizację celów taksonomii UE, a w szczególności we wprowadzenie gospodarki obiegu zamkniętego odpadów i zrównoważonej produkcji metali kluczowych dla gospodarki światowej dodaje Jarski.

Lokalny wpływ inwestycji

REKLAMA

Zainteresowanie europejskiego banku inwestycją kapitału w Elemental Holding jest efektem m.in. szczegółowego zbadania wpływu nowego zakładu w Zawierciu na środowisko naturalne i lokalną społeczność. Jak potwierdzili eksperci banku, w fabryce wykorzystywane mają być najlepsze dostępne technologie (BAT) – w tym zaawansowane urządzenia ochrony środowiska, instalacje OZE i instalacje oczyszczania wody – a jednocześnie zakład będzie zapewniał zrównoważoną produkcję metali strategicznych dla gospodarki.

W swoim badaniu EBOR docenił nasze działania prowadzone w celu zapewnienia transparentności poprzez stworzenie systemu zarządzania ESG oraz raportowania naszego wpływu na środowisko i społeczność lokalną. Pracę w nowym zakładzie Grupy Elemental Holding w Zawierciu znajdzie około 200 osób, a kolejnych 300 miejsc pracy powstanie w przedsiębiorstwach współpracujących. Wszystko to w regionie dotkniętym skutkami transformacji ustrojowej i gospodarczej (likwidacja hut i kopalń), co pozwoli na rozwój Zawiercia i jego okolic – wyjaśnia Michał Zygmunt, COO Elemental Holding.

Poza recyklingiem baterii li-ion nowy zakład umożliwi recykling odpadów elektronicznych: płytek obwodów drukowanych (PCB) oraz zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych (WEEE). To pozwoli na odzyskanie z nich kluczowych metali, takich jak miedź, złoto, cynk, srebro i kobalt.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.