RWE zbuduje magazyny stabilizujące niemiecką sieć energetyczną

RWE zbuduje magazyny stabilizujące niemiecką sieć energetyczną
fot. RWE

W Nadrenii Północnej-Westfalii zainstalowane zostaną dwa bateryjne systemy magazynowania energii (BESS): w Neurath i Hamm. Pierwszy będzie systemem o mocy 80 MW, drugi osiągnąć ma 140 MW.

Globalna firma energetyczna RWE podjęła decyzję o realizacji projektu 220-MW magazynu energii bazującego na akumulatorach litowo-jonowych. Będzie się składał z dwóch instalacji, które powstaną na zachodzie Niemiec, w Nadrenii Północnej-Westfalii.

W Neurath akumulatory o łącznej mocy 80 MW stawiane będą na powierzchni około 7000 m2, natomiast w Hamm, w elektrowni Westfalen, akumulatory o łącznej mocy 140 MW zajmą 14 000 m2. Na terenach elektrowni RWE ma zostać zainstalowanych łącznie 690 bloków baterii litowo-jonowych. Firma planuje wykorzystać fabrycznie nowe baterie li-ion, które są instalowane w formie szafy i dostarczane jako prefabrykowane moduły.

REKLAMA

RWE szacuje łączną wartość inwestycji na około 140 mln euro.

Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2023 rok, a oddanie do użytku – na rok 2024, pod warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę. 


Reakcja w ciągu kilka sekund

REKLAMA

Jak podaje RWE, nowy system BESS ma być w stanie zareagować na zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu kilku sekund i dostarczać wymaganą moc przez ponad godzinę. Dzięki temu może się przyczynić do efektywnej stabilizacji sieci z niezawodnym zasilaniem.

Planowane magazyny bateryjne mają być połączone wirtualnie z niemieckimi elektrowniami RWE, co pozwoli na optymalne zarządzanie dostarczaniem energii bilansującej.

Nasz nowy system magazynów bateryjnych zoptymalizuje wykorzystanie naszej niemieckiej floty elektrowni, a w tandemie zapewnią one energię bilansującą – zapewnia Roger Miesen, prezes RWE Generation.

Efekt synergii

RWE planuje realizację projektu magazynów BESS w swoich elektrowniach, aby maksymalnie wykorzystać istniejącą infrastrukturę sieciową do doprowadzania i odprowadzania energii oraz zwiększyć efekt synergii pomiędzy technologiami.  

W obliczu zmian strukturalnych ten wspólny dla całej grupy projekt pozwoli tradycyjnym elektrowniom przyczynić się do zaopatrzenia w energię w przyszłości po wyposażeniu ich w najnowocześniejszą technologię magazynowania i innowacyjne systemy sieciowe – podsumowuje Lars Kulik, członek zarządu RWE Power.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.