Te magazyny energii kupują prosumenci w Niemczech

Te magazyny energii kupują prosumenci w Niemczech
Sonnen

W 2022 roku Niemcy zainstalują dwa razy więcej domowych magazynów energii niż w 2020 roku. Niemiecki think-tank EUPD Research sprawdził, jakie marki baterii są instalowane najczęściej w niemieckich domach.  

EUPD Research informuje, że w pierwszej połowie tego roku Niemcy zainstalowali 105 tys. domowych magazynów energii elektrycznej. Oznacza to wzrost w porównaniu do pierwszej połowy zeszłego roku o 44 proc.

Taką samą liczbę domowych magazynów Niemcy zainstalowali w całym 2020 roku. W 2021 roku za naszą zachodnią granicą przybyło 155 tys. magazynów, a na ten rok EUPD Research prognozuje liczbę 220 tys. nowych domowych baterii. Organizacja podkreśla, że na wzrost zainteresowania tą technologią wpływają rosnące ceny energii oraz sytuacja geopolityczna.

REKLAMA

Chińska marka liderem

EUPD Research sprawdził, na jakie marki magazynów energii niemieckie gospodarstwa domowe decydują się najczęściej. Mimo że Niemcy mają własnych silnych producentów domowych baterii, to liderem rynku okazuje się firma z Chin – BYD, której udział w niemieckim rynku pod względem wolumenu sprzedanych urządzeń w pierwszej połowie tego roku miał wynieść 23 proc. (udział BYD, jeśli chodzi o pojemność zainstalowanych magazynów, wyniósł 24 proc.).

Na drugim miejscu znalazł się niemiecki producent Sonnen z udziałem na poziomie 21 proc., jeśli chodzi o wolumen magazynów sprzedanych w pierwszej połowie tego roku, i 23 proc., jeśli chodzi o pojemność.

 

REKLAMA

Trzecie miejsce przypada niemieckiej firmie Senec, której udział wyniósł 20 proc. całkowitego wolumenu zainstalowanych magazynów i 15 proc. pod względem pojemności. Senec borykał się w tym roku ze sporymi problemami z powodu kilku awarii i pożarów jego baterii zainstalowanych w niemieckich domach (więcej na ten temat w artykule: Kolejna eksplozja magazynu energii w Niemczech).

Czwarty w zestawieniu EUPD Research był producent E3/DC z udziałem na poziomie 10 proc., jeśli chodzi o wolumen, i 14 proc., jeśli chodzi o moc.

Na kolejnych miejscach znalazły się firmy: Alpha ESS (7 proc. – wolumen, 6 proc. – pojemność), Huawei (odpowiednio 6 proc. i 5 proc.), Varta (4 proc. i 3 proc.), RCT Power (4 proc., 2 proc.), LG Energy Solutions (po 2 proc.) oraz Tesla (po 2 proc.).

Domowa fotowoltaika również przyspiesza

EUPD Research odnotowuje, że w tym roku w Niemczech wyraźnie rośnie też liczba nowych domowych instalacji fotowoltaicznych. W pierwszej połowie tego roku moc nowych systemów PV w segmencie do 10 kW zwiększyła się o 26 proc. w porównaniu do mocy instalacji z pierwszej połowy zeszłego roku (z 549 MW do 691 MW).

W przedziale 10–20 kW odnotowano nawet dwukrotny wzrost mocy zainstalowanych systemów fotowoltaicznych – z 218 MW do 437 MW.

Średnia moc prosumenckich instalacji PV w Niemczech w pierwszej połowie tego roku wzrosła do 8,7 kWp – z 8,3 kWp przed rokiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.