Kolejna eksplozja magazynu energii w Niemczech

Kolejna eksplozja magazynu energii w Niemczech
Randgruppe / Pixabay

To już kolejna w tym roku eksplozja domowego magazynu energii w Niemczech. Poprzednio dotyczyło to urządzenia dostarczonego przez niemieckiego producenta Senec, tym razem doszło do wybuchu domowej baterii LG. Wcześniej podobne incydenty z udziałem magazynów koreańskiej firmy zdarzały się w USA.

W ostatnich miesiącach na niemieckim rynku magazynów energii, który wszedł w fazę intensywnego rozwoju – skutkującego instalacją już ponad 400 tys. domowych baterii – głośno było o awariach urządzeń firmy Senec należącej do niemieckiej grupy energetycznej EnBW. Firma do końca ubiegłego roku sprzedała już około 75 tys. magazynów energii, w tym około 40 tys. tylko w roku 2021.

Niemiecki „PV Magazine” doliczył się czterech takich przypadków. Z powodu odnotowanych zdarzeń Senec w marcu zarządził wyłączenie dostarczonych magazynów do czasu ustalenia przyczyn awarii i wyeliminowania usterek. Wyłączenie magazynu było dobrowolne i za każdy rozpoczęty tydzień, w którym urządzenie nie będzie pracować, Senec miał wypłacać właścicielowi stałą kwotę 25 euro. 

REKLAMA

Przegrzanie baterii

W tym miesiącu – w niedzielę 8 maja około godziny 17.30 – doszło do kolejnej awarii domowego magazynu energii, o pojemności 6,5 kWh, zainstalowanego w domu w Althengstett w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia.

Wybuch będący następstwem przegrzania się baterii sprawił, że z domu wypadły okna i drzwi. Na szczęście nikt nie ucierpiał i nie wymagał hospitalizacji. Pożar w piwnicy został ugaszony po około godzinnej akcji, w której uczestniczyły cztery zespoły straży pożarnej.

REKLAMA

Tym razem chodziło jednak o urządzenie innego producenta – LG Energy Solution (wcześniej LG Chem), o którym wcześniej było głośno z powodu podobnych zdarzeń odnotowanych w USA.

W wyniku awarii magazynów LG zaproponowało bezpłatną wymianę wadliwej serii magazynów, które mogły mieć usterki, na nowe urządzenia. Oprócz możliwości wymiany baterii koreański producent miał zaoferować swoim klientom wizyty serwisantów, a także zdalne aktualizacje, których wgranie miało podnieść bezpieczeństwo użytkowania baterii.

Na tym awarie związane z magazynami LG jednak się nie skończyły. Problemy zostały odnotowane w USA także w zakresie większych, przemysłowych magazynów, w których wykorzystano urządzenia koreańskiej firmy.

Do ostatniej awarii doszło na terenie ogromnego magazynu energii w Moss Landing w Kalifornii, o mocy 400 MW i pojemności 1600 MWh. Więcej na ten temat w artykule: Problem z bateriami w największym magazynie energii na świecie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.