Nowa bateria LiFePO4 dla gospodarstw domowych

Nowa bateria LiFePO4 dla gospodarstw domowych
fot. Beny Electric

Chiński producent komponentów fotowoltaicznych i ładowarek samochodowych Beny Electric wprowadził do swojej oferty modułowe baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) do zastosowań rezydencjalnych. Pojedyncza bateria ma pojemność 2,5 kWh i napięcie znamionowe 48 V.

Beny Electric koncentruje się głównie na produkcji komponentów fotowoltaicznych z zakresu ochrony przed prądem stałym, np. przełączników izolacyjnych czy wyłączników prądu stałego. Ponadto wytwarza m.in. ładowarki do samochodów elektrycznych, a ostatnio wprowadził do swojej oferty domową baterię litowo-żelazowo-fosforanową (LiFePO4).

Pojedyncza jednostka bateryjna ma pojemność 2,5 kWh i napięcie znamionowe 48 V (napięcie robocze waha się w zakresie 44,8–57,6 V). Jej wymiar wynosi 450 x 400 x 200 mm przy masie 32 kg. Użytkownik może dopasować do własnych potrzeb niezbędną pojemność systemu magazynowania energii. Producent dopuszcza łączenie maksymalnie 4 jednostek bateryjnych, co daje 10 kWh maksymalnej pojemności systemu.

REKLAMA


REKLAMA

Do 5 tys. cykli

Bateria wykorzystuje technologię LiFePO4. Zakres pracy baterii wynosi od -20 do 60 st. C, a certyfikat IP54 potwierdza, że jest odporna na działanie pyłów (w ograniczonym stopniu) i delikatne zachlapania wodą. Producent określa żywotność systemu na ponad 5 tys. cykli ładowania. Na stronie firmowej nie podano na razie szczegółowej specyfikacji technicznej ani warunków gwarancyjnych dla tego produktu.

Wiadomo natomiast, że bateria LiFePO4 może być łączona w cały ekosystem z innymi komponentami Beny, np. mikroinwerterami i ładowarkami EV, a sam proces instalacji, jak zapewnia producent, jest szybki i prosty.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.