Amerykanie wprowadzają przenośne baterie ze stałym elektrolitem

Amerykanie wprowadzają przenośne baterie ze stałym elektrolitem
fot. Yoshino

Kalifornijska firma Yoshino Technology zaprezentowała nową przenośną baterię litowo-jonową wykorzystującą elektrolit stały. Zdaniem przedstawicieli firmy zmiana elektrolitu ciekłego na stały niesie za sobą szereg korzyści, m.in. zwiększenie bezpieczeństwa oraz gęstości energii.

Yoshino Technology wskazuje, że wybór stałego elektrolitu ma kilka zalet w porównaniu z podejściem konwencjonalnym. Przede wszystkim jego wykorzystanie ma umożliwić zwiększenie gęstości energii przy zachowaniu tej samej masy. W praktyce więc magazyny energii Yoshino przy zachowaniu powszechnie oferowanych na rynku pojemności powinny być lżejsze i dzięki temu bardziej poręczne.

Kolejną zaletą, na którą wskazuje firma, jest bezpieczeństwo. Płynne elektrolity są łatwopalne i w razie uszkodzenia baterii łatwo o wyciek tej substancji i pożar przy wystąpieniu niekontrolowanego zwarcia. Baterie półprzewodnikowe oparte na elektrolicie stałym mają znacząco zmniejszać ryzyko niekontrolowanego wydostania się substancji niebezpiecznych na zewnątrz obudowy.

REKLAMA

Cztery modele i funkcja UPS

Yoshino wprowadza na rynek cztery warianty magazynów o zmiennych mocach wyjściowych: 330, 660, 2000 i 4000 W.

Magazyn o mocy 330 W charakteryzuje się pojemnością 241 Wh, ma wymiary 25,4 x 15,5 x 24,1 cm i waży 4,58 kg. Urządzenie o najmniejszej mocy zdaniem producenta doskonale nada się w niedługich podróżach, w których naładujemy telefon nawet 20-krotnie.

Największa bateria, o mocy 4000 W, oferuje maksymalną moc szczytową nawet 6000 W. Ma pojemność  2611 Wh, wymiary 54,3 x 25,9 x 23,8 cm i waży 24,99 kg. Najmocniejszy magazyn energii Yoshino może być traktowany jako przenośna bateria dla podróżujących (urządzenie zasili przez kilkadziesiąt godzin np. lodówkę turystyczną), ale też jako domowy magazyn energii, który pozwoli naładować laptop, telefon czy pooglądać telewizję. Warto również dodać, że magazyny o mocach 2000 W i 4000 W wyposażone są w funkcję UPS.

REKLAMA

Niezależnie od wybranego wariantu mocowego producent udziela na baterie 36-miesięcznej gwarancji produktowej, a żywotność samych ogniw ocenia na 2500 cykli, po których ich pojemność będzie wynosić 80 proc. Do obsługi każdej baterii Yoshino przewidział również autorską aplikację, za pomocą której użytkownik może m.in. kontrolować stan magazynu energii i zdalnie sterować jego pracą.

Domowe baterie coraz bardziej popularne

Wraz z rozwijającym się rynkiem magazynów energii coraz większą uwagę przyciągają rozwiązania do małych domów (mieszkań) oraz baterie, które użytkownik może wygodnie zabrać ze sobą w dłuższą podróż.

Niedawno informowaliśmy o holenderskim start-upie MyGrid, który opracował magazyn energii LiFePO4 do zastosowań domowych. W tym wypadku bateria ma pojemność 1500 Wh i jest przeznaczona głównie do rozwiązań mieszkaniowych, gdzie za pomocą klasycznej wtyczki można podłączyć magazyn do gniazdka i ładować go energią z sieci, a w razie potrzeby, np. przy mało korzystnej stawce cenowej za prąd, rozładowywać baterię. MyGrid szacuje, że zakup firmowego urządzenia zwróci się w sześć lat, a jego żywotność wynosi około 16 lat.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.