Tysiąc wniosków o dotacje na domowe baterie dla prosumentów

Tysiąc wniosków o dotacje na domowe baterie dla prosumentów
Solarwatt

O dotacje na domowe magazyny energii elektrycznej w aktualnej edycji programu Mój Prąd prosumenci mogą ubiegać się od dziesięciu miesięcy. W ubiegłym roku dotacje na magazyny nie cieszyły się większym zainteresowaniem. NFOŚiGW przekazał teraz, jak wzrosła liczba wniosków po zwiększeniu poziomu dotacji, które nastąpiło w połowie grudnia.  

Aktualna, czwarta edycja programu Mój Prąd jest realizowana od połowy kwietnia 2022 roku. Można w niej pozyskać już nie tylko dotację na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej – jak w trzech pierwszych edycjach programu – ale także na dodatkowe urządzenia mające pomóc prosumentom w zwiększeniu poziomu autokonsumpcji. Są to magazyny energii elektrycznej, urządzenia do gromadzenia energii cieplnej, a także domowe systemy zarządzania energią.

Mimo rozszerzenia Mojego Prądu w czwartej edycji o dodatkowe urządzenia, na które można pozyskać dotację, nie cieszyła się ona w pierwszych miesiącach taką popularnością jak poprzednie.

REKLAMA

Z informacji otrzymanych wcześniej przez Gramwzielone.pl od NFOŚiGW wynikało, że na 21 grudnia złożonych było niecałe 29,5 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania 139,6 mln zł.

Do 21 grudnia było tylko 781 złożonych wniosków o dotacje na magazyny energii elektrycznej, co stanowiło zaledwie 2,6 proc. ogólnej liczby aplikacji. W tym 167 wniosków złożono w dniach 15-21 grudnia, kiedy obowiązywały już wyższe dotacje. Ponadto 1159 wniosków do 21 grudnia uwzględniało magazyny ciepła, a 655 systemy zarządzania energią.

W efekcie z budżetu programu liczącego 350 mln zł na koniec zeszłego roku zostało jeszcze sporo środków.

Aby zwiększyć zainteresowanie Moim Prądem, pod koniec zeszłego roku NFOŚiGW zdecydował się na podniesienie poziomu dofinansowania. Najbardziej dotacje wzrosły na bateryjne magazyny energii elektrycznej. W efekcie od połowy grudnia można otrzymać na zakup:

  • mikroinstalacji PV o mocy 2–10 kW: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7 tys. zł (wcześniej: 5 tys. zł),
  • magazynu energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 tys. zł (wcześniej: 7,5 tys. zł),
  • magazynów ciepła o pojemności co najmniej 20 litrów/dm3: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł (wysokość dotacji bez zmian),
  • systemu EMS/HEMS: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3 tys. zł (wysokość dotacji bez zmian).

Większe dotacje jaki efekt?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że po zwiększeniu dotacji na bateryjne magazyny energii zainteresowanie dofinansowaniem na te urządzenia wzrosło „o 100 procent”.

W okresie od 15 grudnia, od kiedy obowiązują wyższe dotacje, do 8 lutego złożono w Moim Prądzie ponad 16,8 tys. wniosków o dotacje.

Jednocześnie do 8 lutego do NFOŚiGW miało wpłynąć łącznie ponad tysiąc wniosków uwzględniających zakup domowej instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii elektrycznej.

Wkrótce wypłaty dla poprzednich beneficjentów

Wprowadzając wyższe dotacje w Moim Prądzie 4.0, NFOŚIGW obiecał, że w przypadku osób składających wcześniej wniosek o dofinansowanie na domową mikroinstalację PV możliwe będzie wypłacenie dotacji o 2 tys. zł wyższej niż przy wcześniejszych poziomach dofinansowania – w wysokości 6 tys. zł – lub 7 tys. zł, jeśli inwestycji w fotowoltaikę będzie towarzyszyć zakup dodatkowego urządzenia zwiększającego autokonsumpcję energii.

– Dla wypłaconych już wniosków, złożonych w czwartym naborze, koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania (zgodnie z formułą do 50 proc. kosztów kwalifikowanych), wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją, jaką otrzymałby wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania – informowała nas w grudniu Ewelina Steczkowska, rzecznik NFOŚiGW.

REKLAMA

Teraz NFOŚiGW przekazał PAP, że ta sytuacja dotyczy około 22,6 tys. wniosków na kwotę ok. 45 mln zł. Wypłaty dodatkowych środków dla tej grupy beneficjentów będą realizowane z podstawowego budżetu Mojego Prądu 4.0, zmniejszając ogólną alokację 350 mln zł.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Narodowy Fundusz obecnie ma finalizować prace nad automatyzacją procesu wypłat środków dla tych beneficjentów, a rozpoczęcie wysyłania mailowych powiadomień zaplanowano na ten tydzień.

Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o dofinansowanie z Mojego Prądu 4.0, mają na to czas do 31 marca – o ile wcześniej nie zostanie wyczerpany budżet.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.