Magazyn energii dla fotowoltaiki balkonowej

Magazyn energii dla fotowoltaiki balkonowej
Soleis AG

Szwajcarska firma Soleis AG wprowadziła do sprzedaży magazyny energii przeznaczone do współpracy z instalacją fotowoltaiczną umieszczoną na balkonie. W ofercie są urządzenia o dwóch pojemnościach: 1 i 2 kWh, które można łatwo podłączyć do domowego gniazdka.

Fotowoltaika na balkonach zyskuje coraz większą popularność. Mieszkańcy bloków, podobnie jak lokatorzy domów jednorodzinnych, mogą wygenerowane nadwyżki energii elektrycznej sprzedać zakładowi energetycznemu. Inną możliwością jest magazynowanie wyprodukowanej energii i tym samym zwiększanie autokonsumpcji. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań umożliwiających optymalizację wykorzystania energii produkowanej przez panele umieszczone na balkonach.

Takie rozwiązanie wprowadziła do swojej oferty szwajcarska firma Soleis AG z siedzibą w mieście Solura (Solothurn). Przedsiębiorstwo obsługuje klasyczne instalacje elektryczne, a także zajmuje się projektowaniem, realizacją i utrzymaniem systemów z obszaru energetyki odnawialnej oraz infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

REKLAMA

Teraz Szwajcarzy wprowadzają do swojej oferty baterie o nazwie Minitower1 o pojemności 1 lub 2 kWh. Są one przeznaczone do zastosowania z niewielkimi balkonowymi instalacjami fotowoltaicznymi, których moce mogą liczyć jedynie kilkaset W.

Opcja podłączenia nawet czterech modułów

Do magazynu energii Minitower1, urządzenia wymiarami przypominającego komputer stacjonarny, można podłączyć dwa moduły fotowoltaiczne, które będą ładować baterie.

Trzeci i czwarty moduł można podłączyć do baterii za pomocą dedykowanego złącza, jednak te dwa dodatkowe moduły nie będą ładować magazynu, ale przekazywać prąd zmienny (po konwersji z DC) bezpośrednio do gniazdka domowego. Użytkownik może za pomocą pokrętła na obudowie baterii regulować wypuszczaną moc w zakresie od 30 do 270 W.

REKLAMA

Niewątpliwą zaletą Minitower1 jest sposób podłączenia typu plug-and-play. Jak informuje Soleis AG, baterie podłącza się bezpośrednio do gniazdka sieciowego lub do wtyczki Wieland, w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju. Producent nie podał jak dotąd dokładnej specyfikacji oferowanego magazynu energii. Można przypuszczać, że uruchomienie sprzedaży Minitower1 jest obecnie w fazie planowania.

Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, przez większość roku 60 proc. energii, którą produkuje fotowoltaika balkonowa, nie jest wykorzystywana na bieżąco i jest sprzedawana do sieci zakładu energetycznego. Zastosowanie Minitower1 ma umożliwić zwiększenie autokonsumpcji nawet do 100 proc., co pozwoli na skrócenie okresu zwrotu kosztów zainwestowanych w PV.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.