Amerykanie wzmocnią krajowy sektor magazynowania energii. Na stole 100 mld dolarów

Amerykanie wzmocnią krajowy sektor magazynowania energii. Na stole 100 mld dolarów
fot. YouTube/Fluence

Amerykańska branża magazynowania energii zadeklarowała zainwestowanie 100 mld dolarów w budowę i zakup baterii produkowanych na terenie USA. Decyzja ta wpisuje się strategię budowy niezależności energetycznej Stanów Zjednoczonych i rozwoju krajowego wydobycia minerałów krytycznych.

Jak podaje Amerykańskie Stowarzyszenie Czystej Energii (American Clean Power Association, ACP), celem krajowego sektora magazynowania energii jest realizowanie wszystkich krajowych projektów w tym obszarze z wykorzystaniem baterii wyprodukowanych w USA. Stany Zjednoczone zamierzają to osiągnąć do 2030 r.

Sektor magazynowania energii zapewnia kluczowe dostawy prądu wtedy, gdy są najbardziej potrzebne, jednocześnie wspierając rodzimą produkcję i tworząc miejsca pracy w całym kraju. Dzisiejsze zobowiązanie to inwestycja miliardów dolarów w amerykańskie społeczności i krok ku pozycji światowego lidera w technologii bateryjnej – komentował w dniu ogłoszenia deklaracji (29 kwietnia br.) Jason Grumet, prezes ACP.

REKLAMA

Ogłoszona inicjatywa ma według szacunków stworzyć 350 tys. miejsc pracy w USA.

Cel: Pełna niezależność w produkcji baterii

Środki w łącznej wysokości 100 mld dolarów mają być przeznaczone zarówno na budowę nowych zakładów produkcyjnych, jak i zakup amerykańskich baterii do zastosowań sieciowych (tj. do magazynów energii, które będą w całości współpracować z siecią energetyczną). Amerykańska branża planuje stworzyć pełen łańcuch dostaw takich baterii, jednak ACP zaznacza, że do realizacji tego celu potrzebne są uproszczone procesy uzyskiwania pozwoleń i stabilne otoczenie polityczne.

Według stowarzyszenia od 2018 r. wdrożenie systemów magazynowania energii w USA wzrosło 25-krotnie, co spowodowało boom inwestycyjny w krajową produkcję baterii. Obecnie trwa budowa lub rozbudowa ponad 25 fabryk.

Magazyny energii stają się konieczne wobec rosnącego zapotrzebowania na energię z jednej strony oraz przestarzałej infrastruktury i zagrożeń związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi z drugiej. Technologia ta pozwala optymalizować wykorzystanie istniejących źródeł energii i wzmacniać sieć energetyczną.

Liderzy amerykańskiego rynku bateryjnego

W swoim komunikacie ACP wskazuje firmy ogrywające kluczową rolę w procesie rozwijania amerykańskiego przemysłu magazynowania energii: Form Energy, Fluence, LG Energy Solution, Eolian i Clearway Energy Group. Pierwsza z nich przekształca historyczne zakłady przemysłowe w Weirton (Wirginia Zachodnia), gdzie dawniej działała huta stali, w nowoczesne centrum produkcji baterii. Z kolei LG Energy Solution inwestuje 1,4 mld dolarów w zakład w Michigan, który ma do 2026 r. osiągnąć 27,5 GWh zdolności produkcyjnej.

REKLAMA

Rozwój magazynowania energii to klucz do stabilności energetycznej i niskich kosztów dla odbiorców. Szybkie i przejrzyste procedury regulacyjne są niezbędne, aby umożliwić branży szybki rozwój – zaznacza Stephanie Smith, dyrektor operacyjna Eolian.

Tyle mocy zapewniają sieciowe magazyny energii w USA

Według US Energy Information Administration (EIA) w Stanach Zjednoczonych skumulowana moc sieciowych bateryjnych magazynów energii przekroczyła w ubiegłym roku 26 GW. W samym 2024 r. przybyło 10,4 GW nowej mocy.

Według EIA w roku 2025 wzrost mocy sieciowych magazynów bateryjnych może osiągnąć rekord. Operatorzy zgłosili bowiem plany podłączenia do sieci 19,6 GW nowych mocy.

 

Łączna moc sieciowych bateryjnych magazynów energii w USA w latach 2011-2025 (w GW)
Łączna moc sieciowych bateryjnych magazynów energii w USA w latach 2011-2025 (w GW). Źródło: U.S. Energy Information Administration, Wstępny miesięczny spis źródeł wytwórczych energii elektrycznej, styczeń 2025 r.

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.