PGE zbuduje bateryjny magazyn energii na górze Żar

PGE zbuduje bateryjny magazyn energii na górze Żar
Farma fotowoltaiczna na Górze Żar. Fot. PGE

Magazyn energii stanie w pobliżu jedynej farmy fotowoltaicznej należącej do Polskiej Grupy Energetycznej. Projekt, dzięki któremu PGE chce sprawdzić przydatność magazynów energii w zakresie świadczenia usług regulacyjnych, dofinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

PGE Energia Odnawialna zbuduje bateryjny magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh na górze Żar – obok należących do tej spółki farmy fotowoltaicznej o mocy 600 kW oraz elektrowni szczytowo-pompowej.

Magazyn energii wraz z zaawansowanym układem sterowania będzie zapewniał możliwość świadczenia „usług systemowych dostosowanych do wymagań użytkownika”.

REKLAMA

Jak informuje spółka, będzie to instalacja demonstracyjna służąca realizacji projektu badawczo-rozwojowego pt. Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych.

Celem projektu, który zostanie dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest opracowanie modelu świadczenia usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe.

REKLAMA

Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na potrzeby rynku energii elektrycznej. Obecnie można zaobserwować stały wzrost zainstalowanej mocy niestabilnych źródeł energii (energetyka wiatrowa, słoneczna), co wymaga opracowania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektrycznych, a w szczególności sieci średniego napięcia. Dlatego, aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane, stabilizacja pracy sieci powinna być realizowana jak najbliżej niestabilnych źródeł energii oraz dostosowywać się automatycznie do lokalnych warunków panujących w sieci – komentuje spółka.

Projekt zakłada również opracowanie modelu rozliczeń z operatorami systemu dystrybucyjnego (OSD), pozwalających na skuteczne świadczenie tego typu usług.

Realizacja projektu badawczo-rozwojowego ma potrwać do końca lutego 2021 r.

Na jego realizację konsorcjum firm PGE Energia Odnawialna SA oraz CIMmes Projekt otrzymało w ubiegłorocznym konkursie NCBiR w ramach programu sektorowego PBSE dofinansowanie w wysokości 3,28 mln zł. Wartość całego projektu oszacowano tymczasem na 6,9 mln zł.

Na projekt związany z rozwojem usług systemowych z wykorzystaniem magazynów energii grant w wysokości 3,45 mln zł w tym samym konkursie pozyskała też Enea.

red. gramwzielone.pl