REKLAMA
 
REKLAMA

Wrocławska fabryka pomp ciepła ze wsparciem inwestorów

Wrocławska fabryka pomp ciepła ze wsparciem inwestorów
Fot. Aira

W pierwszej połowie przyszłego roku we Wrocławiu ruszy produkcja pomp ciepła marki Aira. Szwedzi planują zainwestowanie kilkuset milionów euro. Firma pozyskała właśnie finansowanie na rozwój produkcji.

Szwedzka firma Aira dostarczająca konsumentom rozwiązania technologiczne w zakresie czystej energii pozyskała 1 mld koron szwedzkich, czyli około 85 mln euro, od grupy inwestorów skupionych na innowacjach i ochronie klimatu. Pieniądze mają się przyczynić do uniezależnienia Europy od gazu. Nowi akcjonariusze dołączający do Airy to Altor, Collaborative Fund, Creades, Kinnevik i Lingotto.

Finansowanie umożliwi szwedzkiej firmie dokonanie dalszych inwestycji, które pozwolą na przyspieszenie elektryfikacji ogrzewania budynków mieszkalnych, dekarbonizację i zmniejszenie zużycia energii. Środki umożliwią też rozwinięcie ekspansji rynkowej we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Firma planuje stworzyć 10 tys. nowych stanowisk pracy dla ekspertów w dziedzinie czystej energii.

REKLAMA

Szczególnie aktywna Aira jest za naszą zachodnią granicą. Niedawno szwedzka firma ogłosiła przejęcie lokalnej spółki Garant Wärmesysteme działającej w obszarze systemów grzewczych. To umożliwi ekspansję firmy w Niemczech poza region Berlin-Brandenburgia do Saksonii i Bawarii.

Skandynawskie korzenie, obecność w Europie

Spółka Aira została założona w 2022 r. w Szwecji przez holding Vargas, do którego należy także producent baterii do samochodów elektrycznych i magazynów energii – Northvolt. Jedną z fabryk baterii Northvolt niedawno uruchomiono w Gdańsku. Do grupy Vargas należy także producent magazynów energii Polarium oraz H2 Green Steel, firma, która pracuje nad wdrożeniem zeroemisyjnej produkcji stali.

Aira, mająca siedzibę główną w Sztokholmie, jest już obecna na rynku włoskim i niemieckim. Jeszcze w tym roku oferta konsumencka zostanie wprowadzona na rynek w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

W 2024 r. rozpocznie się produkcja pomp ciepła marki Aira w niedawno pozyskanym zakładzie produkcyjnym we Wrocławiu. Aira rekrutuje pracowników na kilkadziesiąt stanowisk. W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie także część z liczącego 1,5 tys. osób wrocławskiego zespołu Volvo Buses, który stanowi 90 proc. globalnej kadry pracowniczej tej firmy.

Pompy ciepła na wynajem

W Europie do ogrzewania domów nadal wykorzystuje się 130 mln kotłów na paliwa kopalne, co odpowiada za 10 proc. emisji CO2 w tym regionie. Przejście na ogrzewanie za pomocą powietrznej pompy ciepła znacznie obniża rachunki za ogrzewanie gospodarstw domowych i zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Rozwiązania, które proponuje Aira, pomogą zaoszczędzić do 40 proc. na kosztach ogrzewania, jednocześnie redukując emisję CO2 o ponad 75 proc.

Aira zamierza rozwijać ofertę, wprowadzając przystępny model płatności miesięcznych. Planuje wynajmować swoje urządzenia, za co klienci mają płacić kilkadziesiąt euro miesięcznie. Dzięki takiemu modelowi domowe rozwiązania energetyczne będą bardziej przystępne dla właścicieli domów. Firma chce w ciągu najbliższej dekady służyć przystępnymi cenowo rozwiązaniami w zakresie czystej energii pięciu milionom gospodarstw domowych w całej Europie. Planuje także inwestycje w badania i rozwój technologii, które zapewnią klientom prostą w użyciu usługę optymalizacji zużycia energii.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA