Fabryka magazynów energii w Gdańsku gotowa

Fabryka magazynów energii w Gdańsku gotowa
Northvolt Systems Poland

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii.

Budowa zakładu produkcyjnego rozpoczęła się pod koniec 2021 roku na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w Gdańsku. Inwestycja jest zlokalizowana w okolicy Portu Gdańsk i terminala głębokowodnego Baltic Hub. Łączna powierzchnia wybudowanych obiektów wynosi 25 tysięcy m2. Na terenie działki inwestycyjnej powstały również dwa zbiorniki retencyjne oraz kilkanaście ogrodów deszczowych.

– W trakcie 18 miesięcy zrealizowaliśmy wymagające prace ziemne, halę produkcyjną, budynek biurowy, dwa magazyny wysokiego składowania, infrastrukturę techniczną, portiernię, parking i drogi wewnętrzne – mówi Bartłomiej Bil, kierownik odpowiedzialny za budowę fabryki Northvolt.

REKLAMA

Zasilany wyłącznie z OZE

W zakładzie produkcyjnym w Gdańsku będą powstawały stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz systemy bateryjne dla przemysłu i branży budowlanej. Kluczowymi klientami oddziału Northvolt w Polsce są m.in. Fluence (spółka należąca do Siemens), producent maszyn górniczych Epiroc czy producent sprzętu budowlanego Pon Equipment.

– Zakład produkcyjny Northvolt zasilany jest energią elektryczną pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. Wpisuje się to w model działalności naszej firmy, który zakłada wykorzystywanie jedynie zielonej energii we wszystkich fabrykach zlokalizowanych w Polsce, Szwecji i Niemczech oraz stosowanie surowców pochodzących z recyklingu – podkreśla Robert Chryc-Gawrychowski, prezes oddziału Northvolt w Polsce.

Budynki produkcyjny oraz biurowy mają wysokość 9,5 m. Po obu stronach tych obiektów wznoszą się wysokie na 30 m automatyczne i bezobsługowe magazyny. Będą obsługiwane przez samojezdne wózki widłowe, które po otrzymaniu od maszyn produkcyjnych komunikatu o braku komponentów samodzielnie pobiorą je z półek magazynowych.

Praca dla setek inżynierów

Zakończenie budowy to ważny krok milowy w rozwoju firmy Northvolt w Polsce. Nie jest to natomiast koniec prac, które teraz będą polegały na instalacji linii produkcyjnych oraz montażu wyposażenia laboratoriów, biur i pomieszczeń socjalnych.

REKLAMA

Northvolt działa w Gdańsku od 2018 roku i obecnie planuje przeprowadzkę maszyn produkcyjnych oraz swoich zespołów z dwóch wynajmowanych lokalizacji. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec roku i wtedy również odbędzie się oficjalne otwarcie fabryki.

Northvolt już w 2022 roku rozpoczął rekrutację do nowego zakładu i dziś zatrudnia około 330 pracowników. Docelowo w fabryce pracować będzie 500 osób, a firma nadal intensywnie poszukuje m.in. operatorów produkcji, magazynierów, inżynierów, techników automatyki, utrzymania ruchu, inspektorów jakości, specjalistów ds. zakupów, księgowości czy BHP.

– Wszystkie osoby zainteresowane pracą w firmie Northvolt zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można znaleźć kilkadziesiąt ofert pracy. Dla naszych pracowników mamy przygotowane liczne benefity, takie jak dopłaty do posiłków, dojazdów, finansowanie szkoleń i nauki języka angielskiego czy prywatna opieka medyczna – mówi Anna Sobolewska, dyrektor ds. komunikacji.

Baterie z recyklingu

Northvolt to europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu. Do 2030 roku baterie szwedzkiej firmy mają pochodzić w 50 proc. z recyklingu.

Notrhvolt zatrudnia ponad 4,5 tys. pracowników 110 różnych narodowości. Do tej pory Szwedzi pozyskali kontrakty o wartości ponad 55 mld dolarów od takich kluczowych klientów, jak m.in. BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.