Ogromna fabryka pomp ciepła powstanie we Wrocławiu

Ogromna fabryka pomp ciepła powstanie we Wrocławiu
Aira

Ze stolicy Dolnego Śląska wyprowadza się produkujący tam od lat autobusy szwedzki koncern Volvo Buses. Jednak szwedzki biznes nie opuści Wrocławia. W miejscu, gdzie obecnie składane są jeszcze autobusy Volvo, w niedalekiej przyszłości inna szwedzka firma ruszy z produkcją pomp ciepła. Zamierza ona wynajmować swoje urządzenia, za co klienci mają płacić kilkadziesiąt euro miesięcznie.

We Wrocławiu od lat działa jedna z największych w Europie fabryk autobusów. Spory udział w tej produkcji mają autobusy z napędami hybrydowymi i w pełni elektrycznymi. Właściciel tej fabryki – grupa Volvo Buses – ogłosiła ostatnio, że zrezygnuje z produkcji autobusów i zakończy działalność produkcyjną w stolicy Dolnego Śląska.

Teraz okazuje się jednak, że w miejsce Volvo Buses we Wrocławiu pojawi się inna firma, która wykorzysta infrastrukturę i kadrę zbudowaną przez szwedzkiego producenta autobusów. Na Dolny Śląsk wprowadzi się firma Aira – szwedzki producent pomp ciepła związany z holdingiem Vargas, do którego należy także producent baterii do samochodów elektrycznych i magazynów energii – Northvolt. Jedna z fabryk baterii Northvolt została ostatnio uruchomiona w Gdańsku.

REKLAMA

Inne firmy z grupy Vargas to producent magazynów energii Polarium oraz H2 Green Steel, firma pracująca nad wdrożeniem zeroemisyjnej produkcji stali.

Pompy ciepła na wynajem

W ostatnim czasie w branżowych mediach pojawiły się informacje o nowym modelu biznesowym, który ma przyjąć Aira.

Szwedzka firma, która powstała zaledwie w ubiegłym roku, stawia sobie ambitny cel zainstalowania swoich pomp ciepła w 5 mln europejskich domów już w ciągu 5 najbliższych lat. Aby osiągnąć tak szybki wzrost, Szwedzi chcą zaoferować sprzedaż pomp ciepła w modelu, który nie będzie generować żadnych początkowych kosztów dla klientów.

Użytkownicy pomp ciepła Aira mają natomiast ponosić później stały comiesięczny koszt korzystania z urządzenia. W ostatniej prezentacji szwedzkiej firmy została zasygnalizowana kwota około 80 euro na miesiąc. Zastosowanie takiego modelu i realizacja ambitnych celów sprzedaży będzie jednak zależeć od możliwości zapewnienia odpowiedniego kapitału na finansowanie działalności firmy.

Aira obiecuje szybki czas realizacji zamówienia. Od momentu jego złożenia do instalacji pompy mają mijać co najwyżej 4 tygodnie. Ponadto klienci szwedzkiej firmy mają otrzymywać oprogramowanie, które pozwoli włączyć pompę ciepła do całego, sterowanego zdalnie, domowego systemu energetycznego. To ma pozwolić na obniżenie rachunków za energię, dając możliwość optymalizacji kosztowej, np. z wykorzystaniem taryfy dynamicznej.

 

domowy system energetyczny z pompą ciepła Aira
Aira

Szwedzka firma obiecuje, że dzięki zastosowaniu jej pomp ciepła koszty ogrzewania domów będzie można zmniejszyć przeciętnie o 25–40 proc. Natomiast skorzystanie z możliwości zarządzania zużyciem energii, które zapewni dedykowany system, ma sprawić, że oszczędności będą jeszcze większe. Kompletny system energetyczny, obejmujący wykorzystanie paneli fotowoltaicznych, auta elektrycznego i magazynu energii, ma pozwolić na obniżenie kosztów energii ponoszonych przez właścicieli domów nawet o połowę.

Trwają pilotaże

Obecnie Aira ma być w pilotażowej fazie wdrażania swojej oferty we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Cel szwedzkiej firmy to obecność na ponad 20 rynkach do roku 2030 i budowa kadry liczącej ponad 10 tys.

– Aira zmieni domowe ogrzewanie, przyspieszając europejską transformację energetyczną i dekarbonizację. Dzisiaj konsumenci wydają tysiące euro na nieefektywne, brudne i drogie ogrzewanie gazowe. Sprawimy, że pompy ciepła będą przystępne cenowo, obniżamy rachunki za energię i emisje CO2. Nasz model bezpośredniego kontaktu z konsumentem radykalnie zmieni sposób, w jaki europejskie rodziny ogrzewają swoje domy – zapewnia prezes szwedzkiej firmy Martin Lewarth.

Szwedzi podkreślają, że ich działalność przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczeń generowanych przez domowe systemy grzewcze. Aira przytacza szacunki, zgodnie z którymi systemy te mają odpowiadać za około 1/10 wszystkich emisji CO2 w Europie.

REKLAMA

 

redukcja emisji CO2 dzięki pompom ciepła Aira
Szacunkowe dane na temat redukcji emisji CO2 dzięki zastąpieniu pieców gazowych pompami ciepła w Wielkiej Brytanii. Źródło: Aira

Dolny Śląsk zagłębiem pomp ciepła

Produkcja pomp ciepła marki Aira ma wystartować we Wrocławiu w pierwszej połowie przyszłego roku. Szwedzi zamierzają zainwestować kilkaset milionów euro.

Obecnie Aira ma prowadzić rekrutację na kilkadziesiąt stanowisk. Zatrudniona w nowej fabryce zostanie także część z liczącego obecnie 1,5 tys. osób wrocławskiego zespołu Volvo Buses (to ponad 90 proc. globalnej kadry pracowniczej tej firmy).

Plan firmy Aira zakłada dojście do produkcji nawet 500 tys. pomp ciepła rocznie. W ten sposób wrocławska fabryka dorówna innym ogromnym inwestycjom związanym z produkcją tych urządzeń, które były ogłaszane w ostatnich miesiącach. Dwie z nich zostaną zrealizowane również na terenie województwa dolnośląskiego.

W Legnicy powstanie zakład Viessmanna, w którym pracę znajdzie docelowo około 3 tys. osób. Ma on produkować około 150 tys. pomp ciepła rocznie. Inwestycja kosztować będzie 200 mln euro.

Z kolei w Dobromierzu koło Świdnicy produkcję pomp ciepła uruchomi Bosch, inwestując nawet 1,2 mld zł. Produkcja ma wystartować na przełomie 2025 i 2026 roku, a do 2027 roku zakład ma zatrudniać około 500 pracowników.

Produkcja pomp ciepła będzie uruchamiana także w innych lokalizacjach w Polsce. W Ksawerowie pod Łodzią do połowy przyszłego roku powstanie fabryka pomp ciepła japońskiej marki Daikin. Koszt tej inwestycji jest szacowany na 300 mln euro, a pracę ma znaleźć nawet 3 tys. osób.

Plany rozbudowy zdolności produkcyjnych w obszarze pomp ciepła mają także polskie firmy. Jedna z nich – Kostrzewa – rozpocznie produkcję pomp ciepła w nowym zakładzie na Mazurach.

 

 

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.